Son Dakika

Mossad'ın casus ağına MİT operasyonu

A A

21.10.2021 - 11:38 Son Güncelleme:

Türkiye'de casusluk faaliyeti gösteren 15 kişilik bir Mossad şebekesi çökertildi. Ne amaçla buradaydılar, neler yapıyorlardı? Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi, Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar CNN TÜRK canlı yayınında yorumladı.

Bir yıldır büyük bir gizlilikle yürütülen operasyon sonucunda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişiler veya Türkiye'de ikamet eden parlak yabancı öğrencilerle ilgili biyografik istihbarat toplayarak casusluk yapan İsrail istihbarat şebekesinin bütün şifreleri çözüldü. Üçer kişilik timlere bölünen 15 Mossad ajanının tamamı Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) sistematik takibi sonucu 7 Ekim 2021'de gerçekleştirilen gizli operasyonla yakalandı. Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, CNN TÜRK yayınında gerçekleştirilen operasyona dair önemli açıklamalarda bulundu.

Ağar, "Son derece önemli bir sembol değeri var. Benim bildiğim kadarıyla Mossad'a karşı yapılan belki ilk operasyon. Belki en nadir operasyon. 5 tane hücrenin sistematik bir çalışmayla çökertildiğini görüyoruz. MİT'in ortaya koyduğu etki anlamında büyük bir değer taşıyor." dedi.

Arap asıllı olan casuslar ülkemiz aleyhine yürüttükleri faaliyetlerle ilgili olarak ayrıntılı bir şekilde sorgulandı. MİT'in uzman ekiplerinin casusların sorgusunu tamamlamasının ardından soruşturmanın derinleştirilmesi ve kapsamlı bir iddianame hazırlanması bekleniyor.