hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Mossad'ın para ağı deşifre oldu

  Milli İstihbarat Teşkilatı, Mossad'a çalışan Türkiye'deki 46 kişilik casusluk şebekesini çökertmişti. Ajanların deşifre edildiği operasyonun yeni ayrıntıları ortaya çıktı. MASAK'la yürütülen ortak çalışma ile Mossad'ın Türkiye'de para gönderdiği ağ deşifre oldu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye'de Mossad ajanları deşifre edilmiş, yapılan operasyonla kıskıvrak yakalanmışlardı. Operasyona dair yeni ayrıntılar ortaya çıktı.

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında Milli İstihbarat Teşkilatı ile İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri 2 Ocak'ta 46 kişiden oluşan Mossad casuslarına yönelik operasyon gerçekleştirdi. Yapılan çalışmalar doğrultusunda ajanların para ağı ortaya çıktı.

  Mossadın para ağı deşifre oldu

  Şüphelilerin izine, 2021 yılında Konya'da tıp eğitimi gördüğü sırada Mossad ajanlarından yurt dışında özel casusluk eğitimi alan ve tutuklanan Muhammed Salhab sayesinde ulaşıldı. İncelemeler sonucunda, 3 yıl önce de Mossad ajanı Salhab'a para gönderen 3 Mossad yöneticisi, 46 kişilik şebekenin çoğunun hesabına da para gönderdiği belirlendi. İsrail İstihbarat Servisi Çevrimiçi Operasyon Merkezi'ne (İÇOM) ait 7 adet yabancı GSM numaraları ile irtibatlı 26 şahıs tek tek tespit edildi.

  Bu 26 kişinin yanı sıra İÇOM tarafından verilen para transferi içerisinde bulunan 20 şahıs daha belirlendi. İÇOM, 46 şahısla sosyal medya hesapları üzerinden iş ilanları vererek temas sağladı. Şüphelilerden bilgi notu oluşturma, darp, yaralama, takip, soygun, adam kaçırma gibi taktik bazda yararlanmayı amaçladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Mossadın para ağı deşifre oldu

  Şüphelilere bazı ödeme yöntemleri aracılığı ile Çin, İspanya, Kenya, Fransa, Romanya, Makedonya, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerden ödemeler gerçekleştirildi. Tespitlere göre Mossad, ajan temin ederken maddi zorluk çeken kişileri dolar ve euro bazında tekliflerle ağına düşürdü.

  Gözaltına alınan 34 şüpheliden 15'i tutuklandı. 8'i hakkında ise sınır dışı kararı verildi. Hücredeki 11 şüpheli hakkında ise "adli kontrol şartı" ve "yurtdışına çıkış yasağı" uygulanmıştı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow