MSB'dan Pençe-3 açıklaması

Video: MSB'dan Pençe-3 açıklaması

Kuzey Irak’ta Sinat ve Haftanin'e yönelik Pençe-3 harekatında teröristlerle çıkan çatışmada 3 asker şehit oldu, 7 asker ise yaralandı. Yurtdışı ve yurtiçinde yürütülen operasyonlarda 24 terörist de etkisiz hale getirildi.

Terör örgütüne darbe üstüne darbe indirilen pençe harekatından acı bir haber geldi. Teröristlerle çıkan çatışmada 3 asker şehit oldu, 7 asker de yaralandı. 


Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, "Irak kuzeyinde devam eden pençe-3 harekatında PKK’lı bölücü teröristlerle çıkan çatışmada üç kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, yedi kahraman silah arkadaşımız ise yaralanmış ve derhal hastaneye sevk edilmiştir.” Denildi. 


Pençe 1 ve pençe 2'den sonra Şırnak’ın güneyinde, Hakurk'unsa batısında kalan Sinat ve Haftanin bölgelerinde PKK’nın kış üslenmesine ket vurmak amacıyla pençe üç harekatı 23 Ağustos tarihinde başlamıştı. Harekattaki amaç terör hedeflerinin imhası,, terör örgütü üyelerinin etkisiz hale getirilmesi, hudut güvenliğinin ileriden sağlanması. 


Pençe harekatlarının ilki olan pençe-1 27 Mayıs’ta Hakurk'a yönelik başlatılmış, PKK’nın örgüt üyelerini Türkiye’ye göndermek için üs olarak kullandığı bölgedeki terör hedefleri imha edilmiş, 12 Temmuz’da ise hakHrk'un güneyinde bulunan terör örgütü üyeleri Kandil’e doğru süpürülmüştü. 12 Temmuz gecesi ise pençe harekatında pençe iki ile yeni bir safhaya geçilmiş, Hakurk'un daha güney ve doğu kesimlerine yönelik operasyonlar başlamıştı. 


Pençe üç harekatı kapsamında yürütülen operasyonlarda şu ana kadar 9 terörist etkisiz hale getirildi. Milli Savunma Bakanlığı yurt içi ve sınır ötesindeki operasyonlarda toplamda 24 PKK’lı bölücü teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu. 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS