"Muhaliflerle rejim arası barış olmalı"

"Muhaliflerle rejim arası barış olmalı"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, muhaliflerle rejim arasında barış olması gerektiğine dair çıkışı çok konuşuldu. İç siyasette de konuşulan bu konuya MHP Lideri Bahçeli’den de destek geldi. Peki, Ankara’nın Şam ile doğrudan teması mümkün mü?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Mevlüt Çavuşoğlu’nun  “Muhalif olan Suriyelilerle rejim arasında bir barışın olması gerektiğini Türkiye olarak buna destek olabileceğimiz de söyledik.” sözleri siyasetin gündeminde Merak edilen soru ise Suriye ile istihbarattan daha yüksek düzeyli temasın olup olmayacağı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Soçi dönüşü Rusya Devlet Başkanı Putin’in, “Suriye’nin kuzeyindeki terör meselesini Suriye rejimi ile çözme yolunu tercih ederseniz çok daha isabetli olur” dediğini aktarmıştı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun muhalifler ile rejim arasındaki barış çıkışına MHP Lideri Bahçeli’den de destek geldi. “Türkiye’nin Suriye konusunda attığı adımlar değerli ve isabetlidir.” Açıklamasında bulundu. Bahçeli, Türkiye’nin Suriye ile görüşme düzeyini siyasi diyalog mertebesine çıkarmasının ciddiyetle ele alınmaya değer olduğunu söyledi.

Bahçeli’nin bu sözleri, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı’ya da soruldu. Edinilen bilgiye göre, Suriye ile ilk etapta bakan ya da bakan yardımcısı düzeyinde doğrudan temasın kısa vadede olması beklenmiyor. Halihazırda devam eden istihbarat servisleri arası diyaloğun yerini siyasi boyuta bırakması ve ardından bakan yardımcısı düzeyinde görüşmelerin olması öngörülüyor.

Suriye rejimi ile görüşmelerin 3. Bir ülkede olabileceği değerlendirmeleri de yapılıyor.


 
 
 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı