Mustafa Ertuğrul Aker kimdir? | Video

Mustafa Ertuğrul Aker kimdir? | Video

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve komuta kademesinin katılımıyla Antalya Kaş’ta Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker için anma töreni düzenlendi. Peki 1917’de dünyanın ilk uçak gemisini batıran Türk Subayı kimdi?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kıdemli Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker, 1893 yılında Girit’in Hanya şehrinde, Ahmet Nuri Beyzadeler’in oğlu olarak doğdu. Askeri okulda eğitim aldıktan sonra Birinci Dünya Savaşında Gelibolu Cephesine katıldı. Genç bir topçu teğmeni olarak önemli başarılara imza attı.

Aker’in en büyük başarısı ise İngilizlerin 114 metre uzunluğundaki uçak gemisi Ben MY Chree’yi batırmasıydı. Uçak gemisi Fransız garnizonuna erzak ikmali yapmak için Antalya Kaş ilçesinin hemen karşısındaki Meis limanına demirledi. 9 Ocak 1917 tarihinde İngiliz uçak gemisi Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul’un topçu atışlarıyla batırıldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Aker 13 Aralık 1917 tarihindeyse Fransız Paris-2 savaş gemisini Kemer açıklarında batırdı. Paris-2 batığı 1995 yılında keşfedildikten sonra dünyanın 100 dalış bölgesinden biri olarak gösterildi ve dalgıçların ilgi odağı haline geldi.

Dünya savaşı bittiğinde Mondros Mütakeresi gereğince işgal edilen Anadolu topraklarındaki tüm silah ve cephaneye el konuldu. Topların bir daha atış yapamaması için kamaları söküldü. O tarihlerde aydın bölgesindeki birlikleri denetlemekle görevlendirilen İngiliz komutansa “Gösterdiği Kahramanlıktan” dolayı Aker’in komutasındaki Topçu bataryasına dokunmadı.