Nato Genel Sekreteri: "Türkiye'nin kendini koruma hakkı var"

Video: Nato Genel Sekreteri: "Türkiye'nin kendini koruma hakkı var"
Nato Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Fırat Kalkanı Operasyonu'na "<a class="in-news-link" href="/turkiye" target="_blank" title="Türkiye haberleri">Türkiye</a>'nin kendini koruma hakkı var" sözleriyle destek verdi. Ankara temasları sırasında CNN TÜRK diplomasi muhabiri Büşra Arslantaş'ın sorularını yanıtlayan Stoltenberg, "Türkiye NATO'nun değerli bir üyesi. Öyle olmaya da devam edecek. Türkiye'nin NATO'ya, NATO'nun da Türkiye'ye ihtiyacı var" mesajını verdi.

Nato Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Fırat Kalkanı Operasyonu'na "Türkiye'nin kendini koruma hakkı var" sözleriyle destek verdi. Ankara temasları sırasında CNN TÜRK diplomasi muhabiri Büşra Arslantaş'ın sorularını yanıtlayan Stoltenberg, "Türkiye NATO'nun değerli bir üyesi. Öyle olmaya da devam edecek. Türkiye'nin NATO'ya, NATO'nun da Türkiye'ye ihtiyacı var" mesajını verdi.

Nato Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, darbe girişiminden 55 gün sonra tam da Fırat Kalkanı Operasyonu devam ederken Ankara'ya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinni ardından CNN TÜRK'e konuştu. Stoltenberg, sınır ötesi operasyon için "Türkiye'nin kendini koruma hakkı var" dedi. 

Türkiye'nin IŞİD'e karşı mücadelede çabalarını yoğunlaştırmasından son derece memnun olduğunun altını çizen Stoltenberg "Bu Türkiye için son derece önemli. Türkiye özellikle Suriye ve Irak'taki şiddetten gelişmelerden en çok etkilenen ülke ve kendini koruma hakkı var. Bu bağlamda NATO koalisyona destek veriyor IŞİD ile mücadelede. Ve şimdi IŞİD'in güç kaybettiğinden ve bu anlamda ilerleme sağlanmasından biz de memnuniyet duyuyoruz" diye konuştu. 

Ankara'nın Suriye'de uçuşa yasak bölge önerisiyle ilgili "Benim operasyonel konulara girmem doğru olmaz" diyerek yorum yapmaktan kaçınan Nato Genel Sekreteri, ABD ile Türkiye arasındaki PYD anlaşmazlığına ilişkin soruya ise IŞİD üzerinden yanıt verdi.

Stoltenberg şunları söyledi: "IŞİD ile mücadelede Suriye'deki durum son derece zor ve kompleks bir durum ile karşı karşıyayız ve bütün sivilleri etkileyen korkunç bir şiddet görüyoruz, özellikle de Halep'te. Bir koordinasyon gerekliliği var farklı ülkelere arasında IŞİD ile mücadelede. Ve biz de ABD ile Türkiye'nin temas halinde olmasından memnunuz IŞİD ile mücadelede. Çünkü bu bütün NATO müttefikleri açısından önem taşıyan bir şey..."

Türkiye ve Rusya arasındaki yakınlaşma...

Ankara ile Rusya arasındaki yakınlaşmayla ilgili soruyu ise Stoltenberg "Türkiye ve Rusya arasındaki normalleşmeden biz de memnunuz. İzole etmemiz lazım, Rusya ile diyalog içinde olmamız lazım. NATO'nun mesajı da bu. NATO, karşı karşıya gelmek istemiyor. Çatışma istemiyor. Yapıcı bir ilişki istiyoruz Rusya ile. Dolayısıyla bu gerilimin azalmasını memnuniyetle karşılıyoruz Türkiye ile Rusya arasında" sözleriyle yanıtladı.

"Türkiye NATO'dan ayrılmalı mı?"

Stoltenberg, 15 Temmuz darbe girişimin ardından yeniden gündeme gelen "Türkiye NATO'dan ayrılmalı mı?" tartışmasına da değindi ve "Şüphesiz Türkiye Nato'nun güçlü, kararlı ve son derece değerli bir üyesi ve öyle de olmaya devam edecektir. Türkiye'nin NATO'ya, NATO'nun da Türkiye'ye ihtiyacı vardır" dedi. Darbe girişimden sonra yaşanan birtakım zorluklara rağmen Türkiye'nin NATO kapsamındaki bütün taahhütlerini yerine getirdiğini dikkat çeken Stoltenberg, "Darbe girişiminde rolü olanların adalete hesap vermesi önemli ama bu yargılamada gerekli prosedür neyse o uygulanmalı" diye ekledi.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS