Navigasyon kazalara mı neden oluyor?

Navigasyon kazalara mı neden oluyor?

Beşiktaş'ta navigasyon ile ilerleyen sürücü ters yola girdi. İçerisinde 5 kişinin bulunduğu taksi ile kafa kafaya çarpıştı. Peki, 3 aracın karıştığı bu kaza navigasyon hatasından mı kaynaklandı? Uzmanlar ne söylüyor? Yanıtı haberimizde...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Tabelayı görmedi, navigasyon ile ters istikamete gittiği yolda feci bir kazaya karıştı. Beşiktaş'ta üç otomobilin karıştığı kazada ortalık savaş alanına döndü, 7 kişi yaralandı. Sürücünün iddiasına göre onu ters yöne getiren şey navigasyondu. Ancak navigasyon ters istikameti gösterse bile yolda pek çok yön tabelası bulunuyor. O nedenle sürücüler navigasyon kadar yön tabelalarına da dikkat etmeleri gerekiyor.

Yaşanan kaza navigasyon kaynaklı kazaları bir kez daha gündeme getirdi. Peki, navigasyon kullanırken nelere dikkat etmeli? Güvenli Sürüş Uzmanı Mert İntepe, "Bir tarafta trafiğin levhalarını, girilmezi, dönülmezi görmek zorundasınız. Gözünüz bir an ekrana kaydığında veya navigasyona baktığınızda genelde bir kazaya karışıyorsunuz. Navigasyon cihazı şöyle davranmıyor; girilmez sokağa girmeyin demiyor. Gece ve gündüz kullanımlarında, uzun yol kullanımlarında birbirinden farklı tekniklerle kullanmalısınız. En önemlilerinden biri, bilmediğiniz güzergahı yapıyorsanız muhakkak ve muhakkak gözünüz yolda, kulağınız navigasyonda olmak zorunda. Navigasyon cihazıyla kısa yol, bilinmeyen güzergah ve bilmediğiniz güzergah için yardım alabilirsiniz. Ama trafiğin kurallarını görmek tabelalara uymak zorundasınız" dedi.