Negatif çıkan 3 testin ardından koronavirüs çıktı | Video

Video: Negatif çıkan 3 testin ardından koronavirüs çıktı | Video

Koronavirüs belirtileri gösteren Prof. Dr. Bülent Saka, peş peşe 3 test yaptırdı. 3'ünün de sonucu negatif çıktı. Ancak yine de kendisine koronavirüs teşhisi koyan ve tedaviye başlayan Saka, çektirdiği akciğer tomografisiyle koronavirüse bağlı zatürreye yakalandığını öğrendi. Milliyet Gazetesi'ne konuşan Saka, "Test sonucuna bağlı kalmayın" diyor.

3 kere üst üste test oldu, 3'ünde de negatif çıktı. Ancak vücudünda hissetiği öyle demiyordu. İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Bülent Saka, hafif kas ağrısı ve halsizlik şikayetiyle kendisine koronavirüs teşhisi koydu. Sonunda yaptırdığı kan tahlili ve çektirdiği akciğer tomografisiyle de şüphelerinde haklı çıktı.

Saka'nın yaşadıkları koronavirüsün ne denli sinsi ve risk içeren bir hastalık olduğunun çarpıcı bir örneği. 3 testi negatif çıksa da o koronavirüse bağlı, zatürreye yakalandığını öğrendi. Şu anda evde izolasyonda olan ve ilaç tedavisi gören saka süreci Milliyet Gazetesi'ne anlattı.

Test sonucuna güvenip erkenden tedaviye başlamasaydı daha kötü bir tablo ile karşılaşacağını söyledi. "Sırtı ağrıyan, halsizlik yaşayan birinin şikâyeti bir günlük dinlenmede geçmiyorsa yüzde 99 koronavirüstür" dedi. Bu durumda test sonucunu beklemenin bile yanlış olacağını, bir an önce tedaviye başlanması gerektiğini söyledi. Şikayetlerin durduk yere ortaya çıkmayacağını vurguladı.

Bülent Saka, hastalığı 16 yaşındaki oğlundan kaptığını belirtti. 18 yaş altı çocukların neredeyse tamamının asemptomatik şekilde hastalığı atlattığını vurguladı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS