hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Öğretim üyesi sıkıntısına çözüm

  Yükseköğretim Kurulu Akademik Hareketlilik Projesi başlıyor. Proje ile devlet üniversitelerinde öğretim üyesi temininde güçlük çekilen programlara destek olunacak ve öğrenciler farklı üniversitelerin öğretim üyeleriyle buluşturulacak. Peki proje başka ne sağlayacak?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  2006'dan sonra kurulan devlet üniversitelerinde öğretim üyesi temininde güçlük çekilen programlara destek olunacak, öğrenciler farklı üniversitelerin öğretim üyeleriyle buluşturulacak. Tüm bunlar Yükseköğretim Kurulu Akademik Hareketlilik Projesi ile hayata geçirilecek. Amaç, öğretim üyesi temininde güçlük çekilen programlara destek olmak, üniversiteler arasında öğretim elemanı hareketliliğini artırmak ve öğrencileri farklı üniversitelerin öğretim üyeleriyle buluşturmak.

  Yükseköğretim Kurulu, devlet yükseköğretim kurumlarına gönderdiği yazı ile çeşitli bilim ve sanat dallarındaki öğretim üyesi ihtiyaçlarını bildirmelerini istedi. Buna istinaden 57 üniversite 100'ün üzerinde farklı uzmanlık alanındaki öğretim üyesi ihtiyacını yükseköğretim kuruluna bildirdi.

  Yükseköğretim Kurulu, 20'si araştırma üniversitesi olmak üzere, 43 üniversite rektörlüğünden proje kapsamında öğretim üyesi görevlendirmelerini istedi. Bu öğretim üyelerinin, bir yarı yıldan az, dört yarı yıldan fazla olmamak üzere kadroları kendi üniversitelerinde kalmak kaydıyla belirlemeleri istendi.

  Proje kapsamında görevlendirilecek öğretim üyelerinin özlük hakları kurumlarında devam edecek. Bu kişiler, görev yapacakları kurum kadrolarında çalışanlara sağlanan diğer haklardan da yararlanacak. Projenin uygulanmasına 2022-2023 eğitim öğretim yılı bahar döneminde başlanacak ve 2023-2024 güz döneminden itibaren kapsamı genişletilecek.

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow