Öğretmen çocuğuna kontenjan kolaylığı

Öğretmen çocuğuna kontenjan kolaylığı

Görev yeri değişen öğretmenlerin lise çağındaki çocukları, kontenjan sınırı nedeniyle okullara yerleşmekte sıkıntı yaşıyordu. Bakanlık harekete geçti. Ortaöğretim kurumları yönetmeliğinde yapılan değişiklikle, tayin olan öğretmenlerin çocukları artık kontenjan sıkıntısı yaşamayacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Tayin olan öğretmenlerin çocukları artık kontenjan sıkıntısı yaşamayacak. Görev yeri değişen öğretmenlerin çocukları, ortaöğretim süresince bir defaya mahsus olmak üzere kontenjan şartı aranmadan nakil yapabilecek. Bakan, "Buradaki kriterimiz, merkezi sınav puanıyla öğrenci alan okullarda öğrencinin taban puanı, ortaöğretim kayıt alanı içinde tercihe bağlı olarak öğrenci alan okullarda ise yerleştirme dengesinin sağlanması olacak" dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı, Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nde düzenlemeye gitmişti. Yeni düzenleme 15 Kasım 2022'de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmeliğe dair detayları ise Bakan Mahmut Özer paylaştı. Özer, görev yeri değişen öğretmenlerin lise çağındaki çocuklarının nakil işlemlerindeki kontenjan sınırı nedeniyle sınav puanlarının daha altında ya da alanlarının uağında okullara gitmek zorunda kaldığını belirtti. Öğretmenler, yaşadıkları bu sıkıntıyı dile getirince bakanlık harekete geçti ve kontenjan şartı kaldırıldı.