Okul müdürlerine sınav koşulu

Video: Okul müdürlerine sınav koşulu
Öğrenciler tatile, <a class="in-news-link" href="/okul" target="_blank" title="okul haberleri">okul</a> müdürleri sınava hazırlanıyor. <a class="in-news-link" href="/milli-egitim-bakanligi" target="_blank" title="Milli Eğitim Bakanlığı haberleri">Milli Eğitim Bakanlığı</a> okul <a class="in-news-link" href="/mudur" target="_blank" title="müdür haberleri">müdür</a> ve müdür yardımcılarının atanması için artık sınav yapılması kararını almıştı. Resmi Gazete'de o sınavlara ilişkin bir yönetmelik değişikliği yayınlandı. Müdürlere hangi soruların sorulacağı ve sınavın kim tarafından yapılacağı yönetmelikle ortaya kondu.

Öğrenciler tatile, okul müdürleri sınava hazırlanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı okul müdür ve müdür yardımcılarının atanması için artık sınav yapılması kararını almıştı. Resmi Gazete'de o sınavlara ilişkin bir yönetmelik değişikliği yayınlandı. Müdürlere hangi soruların sorulacağı ve sınavın kim tarafından yapılacağı yönetmelikle ortaya kondu.

Milli Eğitim Bakanlığı artık okul müdürlerine ilişkin atamaları yapmak için sınav uygulamasına geçmeye hazırlanıyor. Hatta okul müdürlerine ilişkin ilk sınavın şubat ayında yapılması planlanıyor.

Bu çerçevede sınavın nasıl olacağını belirlenmesi için bakanlık geçtiğimiz yıl haziran ayında bir yönetmelik yayımlamıştı. O yönetmelikte bazı değişiklikler yapıldı. Değişiklikler resmi gazetede yayımlandı.

Müdürler ve müdür yardımcıları için yapılacak sınavı Milli Eğitim Bakanlığı ölçme değerlendirme genel müdürlüğünün yanı sıra ÖSYM yani, "Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca" yapılabilmesinin önü açıldı.

Müdür ve müdür yardımcılarına, Genel Kültür, Atatürk İlke ve İnkılapları Tarihi, Değerler Eğitimi, Eğitim ve Öğretimde Etik, anayasa ve ilgili kanunları içeren mevzuata dair sorular yöneltilecek.

Müdürlerin başarılı sayılabilmesi için 100 üzerinden 60 puan alma şartı koşuluyor.

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS