hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Okullarda ara tatil kalkacak mı?

  KAYNAKCnnturk.com

  Öğrenciler için kasım ve nisan aylarındaki ara tatillerin kaldırılıp kaldırılmayacağı merak konusuydu. Milli Eğitim Bakanlığı'ndan konuyla ilgili bir karar çıkmadı. Ara tatiller devam ederken Bakanlık, OECD ülkelerinin eğitim uygulamalarını da incelemeye devam ediyor. Peki ders ve tatil süreleri ile ilgili masada hangi başlıklar var? Detaylar haberimizde.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  180 olan eğitim iş günü süresinin uzatılması. Öğrencilerin yılda 200 gün okula gidecek şekilde bir takvim belirlenmesi. Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin ders ve tatil süreleri ile ilgili bu seçenekleri değerlendiriyor.

  Sabah gazetesinin haberine göre, Bakanlığın çalışmaları doğrultusunda tatil süresinin kısalıp, ders süresinin artması planlanıyor. Kasım ve nisan aylarındaki birer haftalık ara tatil uygulamasının kaldırılıp kaldırılmayacağı da merak konusuydu.

  Okullarda ara tatil kalkacak mı

  Ara tatiller devam ederken 180 olan eğitim iş günü süresinin uzatılması üzerinde çalışılıyor. Öğrencilerin yılda 200 gün okula gideceği şekilde bir düzenlemenin yapılması planlanıyor.

  Milli Eğitim Bakanlığı'ndan konuyla ilgili resmi bir karar yok. Ancak her yıl olduğu gibi seçenekler üzerinde çalışılıyor. Eğitim iş gününün 200 güne çıkarılması için yaz tatili süresinin kısaltılması da seçenekler arasında. Türkiye'de yaz tatili süresi ara tatil uygulamasından önce 13 haftaydı. Ara tatil uygulaması ile birlikte bu süre 11 haftaya indi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Okullarda ara tatil kalkacak mı

  Milli Eğitim Bakanlığı'nın çalıştığı konular arasında OECD ülkelerinin eğitim uygulamaları da var. Hollanda, Japonya, Güney Kore gibi ülkelerde öğrencilerin bir yılda okula gittiği gün sayısı 200 ve üzeri. İsveç'te öğrenciler 10 hafta, İngiltere'de ise 6 hafta yaz tatili yapıyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow