Operasyonlarda MİT'in rolü | Video

Video: Operasyonlarda MİT'in rolü | Video

Kasım ayında birçok terör saldırısının faili, çok sayıda terör örgütü mensubu etkisiz hale getirildi. Saldırıları düzenledikten sonra ortadan kaybolan teröristler, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın hafızasındaydı. Bazılarının takibi yıllar sürdü ancak şehitlerin kanı yerde kalmadı.

Terörle mücadele operasyonlarının, Kasım ayında verdiği başarılı sonuçlarda Milli İstihbarat Teşkilatı'nın payı büyük. Son 1 ayda terör örgütü PKK'nın birçok sözde sorumlusu etkisiz hale getirildi. Bu isimler, örgütün geçmişte büyük saldırılar için görevlendirdiği teröristlerdi.

Şırnak Cizre'de 2016'da 13 polisin şehit olduğu saldırının planlayıcısı PKK'lı terörist Mesut Taşkın 9 Kasım'da, 4 milyon lira ödülle kırmızı kategoride aranan örgütün sözde Tunceli Sorumlusu İsmail Sürgeç de 12 Kasım'daki operasyonda öldürüldü.

Kasım'da Irak'ın kuzeyinde ise üç başarılı operasyon yapıldı. 17 Kasım'da terör örgütü PKK'nın sözde Sincar Gümrük Sorumlusu İrfan Akcan etkisiz hale getirildi. Akcan, 2015'te Çukur olaylarında asker ve polislerin şehit olduğu saldırılara katılmıştı. Örgütün Irak ile Suriye arasındaki terörist sevkini koordine eden Hizret Çalkın da 24 Kasım'da nokta atışıyla vuruldu. Kırmızı bültenle aranan bir terörist de 27 Kasım'da Irak'ta yakalanarak Türkiye'ye getirildi.

Operasyonlarda Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyetin yanı sıra Milli İstihbarat Teşkilatı'nın da etkisinin büyük olduğu belirtiliyor. Güvenlik uzmanları, aradan yıllar geçmesine rağmen teröristlerin bulunarak etkisiz hale getirilmesini, MİT'in son yıllarda terörle mücadelede geliştirdiği kapasite artışına bağlıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS