Orgeneral Ünal: Planlarımız var

Orgeneral Ünal: Planlarımız var

TSK'nın Sincar'a yönelik hava harekatı öncesinde, 23 Nisan resepsiyonuna katılan Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, hava kuvvetleri komutanı Abidin Ünal ve Jandarma Genel Komutanı Yaşar Güler terörle mücadele ve muhtemel sınır ötesi operasyonlara dair Hürriyet gazetesinden Abdulkadir Selvi'ye konuştu. Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Abidin Ünal, "Sincar'a yönelik planlarımız var" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hürriyet gazetesine konuşan Genelkurmay Başkanı ile Hava Kuvvetleri Komutanı ve Jandarma Genel Komutanı sınır ötesi operasyonlar ve PKK ile mücadeleye ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

Fırat Kalkanı Harekatı'nın başarıyla tamamlanmasının ardından sırada Sincar'daki PKK hedefleri olduğu iddiasını Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Abidin Ünal yanıtladı. "Sincar'ın ikinci kandil olmasına izin vermeyeceğiz" diyen Ünal, "Sincar'a yönelik planlarımız var. Bizim planlarımız her zaman vardır. Bu coğrafya da hem askeri hem siyasi olarak planlarımız olmazsa olmaz. Bu planlar hemen de gerekli olabilir, sonra da gerekli olabilir. Ya askeri olarak çözeceğiz ya da siyasi olarak. Siyasi olarak da mümkün" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Jandarma Genel Komutanı Yaşar Güler de PKK'ya yönelik operasyonlara değindi. "PKK'nın beli kırıldı. İçeride bir daha toparlanamaz" diyen Güler, mücadelenin dış boyutuna dikkat çekti. Güler, "PKK meselesinin sınırımızın dışındaki gelişmelerle bu kadar iç içe geçtiği bir dönem hiç olmadı. O nedenle Suriye ve Irak'taki gelişmeler içerideki mücadeleyi de etkiliyor. Diyarbakır'daki tünel meselesi, bunlar hep örgütün Suriye'den devşirdiği yöntemler" ifadelerini kullandı.

Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar'a ise "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD gezisine katılacak mısınız?" diye soruldu. Birlik mesajı veren Akar, "Devletin bir işleyişi var. Ona göre hareket ediyoruz. Birlik ve beraberlik, uyum devlette çok önemli. Birlik ve beraberlik içinde her şey çok güzel olacak. Bu millet ordusunu seviyor. 15 temmuz büyük bir travmaydı ama atlatıldı" diye konuştu.