hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Otobüs yolcuları da işletmeci ve şoförleri de 3. Köprü'den şikayetçi

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Yavuz Sultan Selim Köprüsü açıldı açılmasına ancak, otobüs şoförleri de sektör temsilcileri de dertli. "Hem maliyet arttı hem de yolumuz uzadı" diyorlar. Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi durum ne olacak? Ortak dilek, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün otobüslere açılması.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yavuz Sultan Selim Köprüsü ya da yaygın kullanılan adıyla, 3. Köprü. 26 Ağustos'ta açılan köprüden bugüne kadar yaklaşık 10 bin 500 şehirlerarası otobüs geçti. Esenler'deki otogardan yola çıkan otobüsler önce Alibeyköy Otogarına geçiyor, ardından Hasdal'dan 3. Köprüye bağlanıyor ve son olarak Ataşehir Terminalinden yolcularını alarak yoluna devam ediyor. Tersi istikamette de durum aynı. Ancak bu yeni güzergah ne otobüsleri ne de yolcuları memnun etti.

  Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde ilk kaza selfie yüzünden

  Otobüs şoförleri ortak şikayetlerini şöyle dile getiriyor: "Normalde Bursa'ya 2.5 saatte gidiyorduk şimdi 4.5 saatte gidiyoruz, 2 saat arttı yolumuz", "Yoğunluk yaşıyoruz hem yolcumuz huzursuz hem biz huzursuzuz", "Bursa'ya çalışan bir arabanın en az 160-170 milyar lira senelik fazladan maliyeti var".

  Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde ücretli geçişler başladı

  Bir basın toplantısı yapan sektör temsilcileri de aynı şikayetleri dile getirdi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Karayolu Taşımacılığı Sektör Meclisi Başkanı Başkanı Mustafa Yıldırım, "Ulaşımı insanlar için eziyet, bizim için maliyete dönüştürmemeleri lazım. Ulaşım literatüründe bir terim vardır: 'Yolların araç değil, insan taşıması lazım'. Zorlamayla beraber 3. Köprüyü kullanıyoruz. Cumhurbaşkanımız da sektörümü iyi biliyor. Bu insanlara İstanbullulara, İstanbul'un misaffirlerine bu eziyeti yapmasınlar. Toplu taşıma yapan otobüslerimizin hızlı bir şekilde orada geçmesi lazım" diye konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Şehirlerarası otobüsler Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden (FSM) geçerse para cezası ödüyor. Şoföre 41 ceza puanı kesiliyor. Ortak istek, yasak olan FSM'nin otobüslere açılması.

  Yolcular ise şunları söylüyor: "Yeni köprü açıldığı için 2 saat kadar geç kaldık pek memnun kalmadık açıkçası", "Teknik bir çözüm bulmaları gerekiyor bir de bebekle zor oluyor yani".

  Fiyatlar buralarda dörde katlandı

  Aslında sektör temscilerinin talebi otobüslerin FSM'yi kullanması ama bu hayata geçmezse önerileri en azından Ege seferleri için Yenikapı-Bandırma arasında deniz yolunun kullanılması. TOBB Karayolu Taşımacılığı Sektör Meclisi Başkanı Yıldırım, şunları söyledi: "Eğer 3. Köprü zorunlu olacaksa, biz Marmara Denizi'ni, Ege ve Güney Ege yolculuklarında kullanmayı düşünüyoruz. İDO ile bir çalışma yapacağız, bir öngörüşme yaptık. Marmara Denizi'ni Kuzey-Güney ekseninde denizle geçmeye çalışacağız. Yenikapı'dan yolcuyla beraber geminin içine binecek, Yalova'ya inecek, 1 saat 15 dakikada geçeceğiz. Bütün Ege yolculukları 3- 3.5 saat kısalıyor, hem çok ekonomik hem de yolcularımız için güzel bir deniz yolculuğu."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Otobüs yolcuları da işletmeci ve şoförleri de 3. Köprüden şikayetçi

  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Karayolu Taşımacılığı Sektör Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım, Kurban Bayramında yaklaşık 10 milyon kişinin otobüs kullanarak şehir değiştireceğine dikkat çekiyor. Yıldırım, "Hem gidişlerde hem gelişelerde çok ciddi bir kaos ortamı yaşanacak. Otoyolların bitmemiş olmaısnı bir tarafa bırakıyorum, bu yolların insanlara getireceği eziyet, yığılmalar, zaman kayıpları... Ben inanıyorum ki Sayın Cmhurbaşkanı ve Başbakanımız irade koyacaklardır" diye konuştu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow