hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Otoyollar zarar ediyor iddiasına yanıt

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, "Köprü ve otoyollardan pahalı olduğu gerekçesiyle kimsenin geçmediği ve devletin zarar ettiği" iddialarına yanıt verdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Uraloğlu, İstanbul-İzmir otoyolunu örnek göstererek "Bu yatırımdan devletimizin karı 3 milyar dolar" ifadelerini kullandı ve “Hesaba girecek olursak çok kolay. Mesela yakın zamanda gündem olan İstanbul-İzmir otoyolunun hesabını kabaca yapabiliriz. Toplamda köprü 1,4 milyar dolar. Firma 19 yıl işletecek. Bütün bakımlarını yapmış olarak size vermiş olacak. Burada devletin karı yaklaşık 3 milyar dolardır” dedi ve "Yapılan köprü ve otoyollardan pahalı olduğu gerekçesiyle kimsenin geçmediği ve devletin zarar ettiği" iddialarına bu örnekle yanıt verdi.

  Bakan zaman ve yakıttan elde edilen tasarrufa dikkati çekerek "Karbon emisyon salınımında yılda 21 milyon ton tasarruf etmiş olacağız" ifadelerini ekledi.

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Anadolu Yayıncılar Derneği'nin Anadolu Sohbetleri programında gazete ve televizyonların Ankara temsilcileri ile bir araya geldi.

  Uraloğlu, Ulaştırma Bakanlığı'nın yatırımlarının sadece yüzde 20'sinin kamu özel iş birliği yöntemi uygulanarak yapıldığının altını çizerek “Geri kalan yüzde 80'i tamamen milli bütçeden yapılmış olan işlerdir. Yapım sürecinde devletin kasasından gerçekten para çıkmadan yapım sürecini yönetiyoruz. Sonrasında trafiğe açtıktan sonra burada belli bir ücret karşılığında vatandaşın geçmesini sağlıyoruz. Tamamını bedava yapmış olsak en karlı olan odur” sözlerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Abdulkadir Uraloğlu, "Köprü ve otoyolları kullanmayan neden ücret ödüyor?" sorusuna da yanıt verdi ve “Kamuda yapılmış olan bütün yatırımların ücretlerini hepimiz ödüyoruz. Ben çubuk yolundan hiç geçmedim oranın ücretini ben niye ödüyorum diye hiçbirimiz söylenmiyoruz. Beraber ödüyoruz” ifadelerini kullandı.

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow