Özel Haber... İslam dünyasının en büyük hat levhaları Ayasofya'da

Video: Özel Haber... İslam dünyasının en büyük hat levhaları Ayasofya'da

Ayasofya Camii'nin simgelerinden biri de caminin duvarlarını süsleyen büyük hat levhaları. İslam aleminin en önemli eserlerinden olan bu dev hat levhalarının hikayesi ne? Ayasofya Müzeye dönüştürüldüğünde o levhalara ne oldu? CNN TÜRK istihbarat şefi Nihat Uludağ'ın özel haberi...

Kimi Sultan 2. Mahmut, kimi Sultan 2. Mustafa, kimi de Kazasker Mustafa İzzet Efendi tarafından kaleme alındı. Ayasofya'nın eşsiz güzellikteki hat levhaları yüzlerce yıldır göz kamaştırmaya devam ediyor.

Ayasofya'nın sonsuzluk hissi veren kubbesi ve sonsuzluğa yakışan 8 adet devasa hat levha ise ayrı bir hayranlık uyandırıyor. Levhalarda Allah, Hz. Muhammed, Dört Halife ile Hz. Muhammed’in torunları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin isimlerinin yazılı.

Kazasker Mustafa İzzet Efendi tarafından 1849’da Celi Sülüs hat tekniğiyle yazılan bu eserler İslam dünyasının en büyük hat levhası olma unvanını da taşıyor.

Ayasofya'nın Kubbesine yerleştirilen ve caminin içinde imal edilen bu hat levhalarının ilginç bir hikayesi de var aslında.

Ayasofya Camii 1935 yılında müzeye dönüştürüldüğünde o hat levhalar çıkarılmak istenmişti. Yerlerinden indirildiler. Ancak 7 buçuk metre çapındaki o levhalar kapıdan sığmadığı için caminin içerisinde kaldı

Devrin Nazif Çelebi isimli oldukça varlıklı bir vatandaş ile Ekrem Hakkı Ayverdi isimli yüksek mimar paralarını tedarik edip, bu levhaları tamir ettirip tekrar temizleyip onarımlarını yaptırıp tekrar eski yerlerine asmışlar.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS