hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Papalık Vekili Palinuro ilk röportajını CNN Türk’e verdi: Kötü niyetliler Türkiye’ye zarar vermek istiyor!

  İstanbul Sarıyer’de Santa Maria Kilisesi’ndeki saldırı ile ilgili İstanbul Latin Katolik Cemaati Episkoposu ve Papalık Vekili Massimiliano Palinuro ilk kez CNN Türk’e konuştu. Serdar Korucu’nun sorularını yanıtlayan Papalık Vekili Massimiliano Palinuro, “Cemaatimiz şok oldu. Cumhurbaşkanı’nın bizleri araması cesaret ve teselli verdi” dedi. Türkiye'nin hukuk düzenine güvendiğini belirten Episkopos Massimiliano Palinuro, “Bu saldırı sadece cemaatimize değil tüm Türkiye’ye zarar veriyor. Kötü niyetli insanlar bu ülkeye zarar vermeye çalışıyor. Kötü bir imaj çiziyor. Biz kesinlikle bunu istemiyoruz” dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İstanbul Sarıyer’de Santa Maria Kilisesi’nde bir kişinin hayatını kaybettiği saldırı sonrasında İstanbul Latin Katolik Cemaati Episkoposu ve Papalık Vekili Massimiliano Palinuro ilk röportajını CNN Türk’e verdi.

  Serdar Korucu ve kameraman Doğukan Yıldırım’ın röportajında Papalık Vekili Massimiliano Palinuro, “Cemaatimiz şok oldu. Cumhurbaşkanı’nın bizleri araması cesaret ve teselli verdi” dedi.

  Papalık Vekili, “Türkiye'nin hukuk düzenine güveniyoruz ve eminiz ki gerçek bulunacak, ortaya çıkacak ve adalet olacak” diye konuştu.

  Kendisinin saldırıyı Katolik Katedrali'nde sabah ayininde haberi öğrendiğini söyleyen İstanbul Latin Katolik Cemaati Episkoposu, “Yanımdaki rahiplerden öğrendim. Hemen dua etmeye başladık. Cemaatimiz şok oldu” dedi.

  Saldırı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cemaati aramasıyla ilgili olaraksa “Bize cesaret ve teselli veren bir jest. Bizler terk edilmiş değiliz. Bu gösterdiği destek, yakınlık için gerçekten cemaatimiz çok minnettar” ifadelerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bakanların ve yerel yetkililerin de kiliseyi ziyaret ettiğini, başsağlığı mesajı paylaştığını belirten Papalık Vekili Massimiliano Palinuro, “Gerçekten de yanımızda durdular. Cemaat olarak Türkiye'nin hukuk düzenine güveniyoruz ve eminiz ki gerçek bulunacak, ortaya çıkacak ve adalet olacak" dedi.

  “Hayatını kaybeden kişi yakın bir dostumuzdu” ifadelerini kullanan Papalık Vekili Massimiliano Palinuro, “Birkaç aydan beri ziyaret ediyor, dua ediyordu. Kiliselerimiz zaten herkese açıktır. Kim dua etmek isterse gelebilir. O Hristiyan değildi, vaftizli değildi. Değerli bir insandı. Onun için çok üzüldük, ailesi için çok üzüldük. Dua etmeye başladık ve dua etmeye devam edeceğiz. Yapabileceğimiz tek şey dua” diye konuştu.

  Saldırının hemen ardından kendisini Vatikan Büyükelçisi’nin aradığını belirten Papalık Vekili Massimiliano Palinuro, “İtalya'da saat 12'de geleneksel duada Papa bütün Katolik dünyasını duaya çağırırken bu haberi duyurdu ve dua istedi Türkiye için” ifadelerini kullandı.

  “Kötü niyetli insanlar bu ülkeye zarar vermeye çalışıyorlar. Büyük ihtimalle bu bir terör saldırısı sayılabilir. Bu terör saldırısı sadece cemaatimizi değil bütün Türkiye'ye zarar veriyor. Bu tür olaylar maalesef yurtdışında çok yankılanıyor” diyen Papalık Vekili, “Kötü bir imaj çiziyor. Biz kesinlikle bunu istemiyoruz. Bu ülkeyi ben ikinci vatanım olarak seviyorum. Bu ülkeye ve bu kutsal topraklara hizmet etmeye geldim. Memleketimi, vatanımı bıraktım tek amacım bu, bu ülkeye hizmet etmek. Barış için çalışmak istiyoruz. Maalesef birbirimizi çok iyi tanımıyoruz. Derin bir şekilde tanışarak fark ediyoruz ki düşman değiliz, kardeşiz. Aynı değerimiz var. Biz tek aileye aitiz” diye konuştu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow