"Perili Köşk" satışa çıkıyor

"Perili Köşk" satışa çıkıyor

Kadıköy’de "Perili Köşk" olarak bilinen 116 yıllık Ragıp Paşa Köşkü, icra yoluyla satışa çıkarılacak. Peki, köşke neden Perili Köşk deniyor? Caddebostanlılar köşk hakkında ne düşüyor? Samet Güner ve Alper Öztürk’ün haberi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kadıköy'ün simge yapılarından biri olan köşk, Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamid'in mabeyincisi Ragıp Paşa tarafından Sirkeci Garı'nın da mimarı olan Prusyalı August Carl Friedrich Jasmund'a 1906'da yaptırıldı. 116 yıllık tarihe sahip Ragıp Paşa Köşkü satışa çıkarılacak.

Hisseleri Hakan Mehmet Çiftçi, kuzeni Hatice Ayşe Paksoy ile geçen yıl yaşamını yitiren Meral Edibe Çiftçi'ye ait olan köşk, Anadolu 25.İcra Hukuk Mahkemesi kararıyla 449 milyon 436 bin 491 liradan satışa çıkartılacak. Ragıp Paşa Köşkü'nün icradan satış ihalesi 2 Eylül'de yapılacak. İlk ihalede alıcı çıkmaması durumunda ise satış ihalesi 3 Ekim tarihinde tekrar yapılacak.

27 dönüm arazi üzerinde yıllardır atıl şekilde duran Ragıp Paşa Köşkü'nün tavanlarında altın varaklar ve deniz tarafına inşa edilmiş bir kulesi bulunuyor. Yıllarca atıl durumda olması ve kulaktan kulağa yayılan farklı söylentiler ise bu köşke Perili Köşk denmesine neden olmuş.