Rum kesimine anlaşma tepkisi

Video: Rum kesimine anlaşma tepkisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Güney Kıbrıs Rum yönetiminin doğalgaz gelir paylaşımı anlaşmasına ilişkin sert tepki gösterdi "Soydaşlarımızın hakkını koruyacağız. KKTC’nin hakkını kimseye yedirtmeyiz" açıklamasını yaptı.

CNN TÜRK'e konuşan diplomatik kaynaklar ise anlaşmanın Rumların hak gaspının somut örneği olduğunu söyledi.


Güney Kıbrıs Rum yönetiminin Amerikan Noble şirketi ile yaptığı doğalgaz gelir paylaşımı anlaşmasına Cumhurbaşkanı Erdoğan tepki gösterdi. İstanbul'da Cuma namazı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs Türklerinin haklarını korumaya kararlı olduğunu söyledi.


Anlaşmaya ilişkin CNN TÜRK'ün sorularını yanıtlayan diplomatik kaynaklar, "Söz konusu anlaşmada adanın doğal kaynakları üzerinde eşit haklara sahip olan Kıbrıs Türklerine hiçbir atıfta bulunulmaması ve gelir paylaşımında Kıbrıs Türklerine pay verilmemesi hem Türkiye hem Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için kabul edilemez," açıklamasında bulundu.


Anlaşmadan Rum tarafı toplamda 9 milyar doların üzerinde gelir elde edecek ve her yıl 500 milyon dolar civarında kazanacak. Türk tarafı ise o parsellerde kuzey Kıbrıs Türk tarafının da hakları olduğunu belirtiyor.


Kaynaklar, bu anlaşmanın Kıbrıs Türklerinin haklarının Rumlar tarafından gasp edildiğine somut bir örnek teşkil ettiğini söylerken, Türkiye’nin Kıbrıs Türkeri’nin haklarını korumak için kararlı duruşunu sürdüreceğini hatırlattı.


Peki, Türkiye’nin sondaj çalınmalarında son durum ne?


Fatih Sondaj Gemisi Türkiye’nin parsel alanlarında çalışmalar yaparken Barbaros Hayrettin Paşa Gemisi ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Türkiye petrollerine ruhsatlandırdığı alanlarda çalışıyor. Diplomatik kaynaklar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ruhsatlandırdığı bu alanlarda da en kısa zamanda sondaj çalışmalarına başlanacağının altını çiziyor.


 


 


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS