Rum Yönetimi'nde Maraş endişesi

Rum Yönetimi'nde Maraş endişesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kıbrıs Barış Harekatı'nın 47'nci yıldönümünde, 20 Temmuz'da KKTC'yi ziyaret edecek. Rumlar o ziyarette, geçen yıl bir kısmı sivil ziyarete açılan Maraş'ın askeri bölge statüsünün kaldırılmasından endişe ediyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Rum kesimi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 20 Temmuz’da yapacağı KKTC ziyaretinde Maraş’ın askeri bölge statüsünü kaldırarak, mülk sahibi Rumları mahkeme yoluyla Türk yönetimi altında evlerine çağıracağı endişesini yaşıyor.

Rum yönetimi, bu yöntemle kenti tamamen kaybedeceklerinden korkuyor.

Maraş’a ilk ziyaretini 15 Kasım 2020’de gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, 20 Temmuz’da Kıbrıs Barış Harekatı’nın 47’nci yıldönümü törenlerine katılacak.

Erdoğan’ın o ziyarette Maraş’ı ikinci kez ziyaret etmesine kesin gözüyle bakılıyor. Rum örgütler, Erdoğan’ın ziyaretinden bir gün önce Maraş’ın Rum yönetimi sınırında eylem hazırlığında.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

1974’ten bu yana kapalı tutulan ve öncesinde Orta Doğu’nun turizm cazibesi olarak kabul edilen Maraş’ın bir bölümü geçen yıl Ekim ayında sivil ziyarete açılmıştı.

PEKİ RUMLAR MÜLKLERİNE NASIL DÖNECEK?

Maraş’ta mülkü bulunan Rumların KKTC yönetimi altında dönebilmesi için öncelikle kentin askeri bölge statüsünün kaldırılması gerekiyor. Bu yetki ise KKTC Bakanlar Kurulu’nda.

Mülklerine dönecek Rumların KKTC yönetimi altına girmeyi kabul ederse, Kıbrıs sorununda Rum yönetimine büyük bir darbe olarak görülüyor.