hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  SAMP-T görüşmelerinde son durum

  Türkiye, 2017'de ortak üretimi için imzaları atılan İtalyan-Fransız konsorsiyumu SAMP-T için adım atılmasını bekliyor. Peki ama görüşmelerde son durum nedir? Bir grup gazeteciye değerlendirmelerde bulunun Avrupalı diplomat, fizibilite çalışmalarının tamamlandığını söyledi. Fizibilite sonrası yeni bir görüşmenin olduğunu ifade etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemleri aldı ancak NATO müttefiklerine de sizden de hava savunma sistemi almak istiyoruz mesajı vermeye devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri ile Patriot görüşmeleri yapan Türkiye, İtalyan ve Fransız konsorsiyumu ile üretilen SAMP-T hava savunma sistemleri için de çağrılarını sürdürüyor. Son olarak konu Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Fransa Cumhurbaşkanım Macron'un görüşmesinde ele alınmış, Erdoğan SAMP-T için Türkiye'nin somut adım beklediğini iletmişti.

  "FİZİBİLİTE ÇALIŞMALARININ İLK AŞAMASINI TAMAMLADIK"

  2017 yılında ortak üretimi için imzası atılan SAMP-T sistemlerinde Türkiye ve Fransa'nın yaşadığı sorunlar ve Türkiye'nin sınır ötesi operasyonları sonrası ilerleme kaydedilememişti. SAMP-T görüşmelerinde gelinen son durumu Avrupalı diplomat, bir grup gazeteci için değerlendirdi. "Türkiye'nin NATO müttefikliğine önem veriyoruz. Türkiye'nin güvenlik endişelerini göz önünde bulunduruyoruz. Bu nedenle Türkiye'nin sınır güvenliği için Kahramanmaraş'a 3 yıl boyunca 2 batarya ve askeri personel konuşlandırdık. Aynı düşüncelerle Türkiye ile SAMP-T konusunda da işbirliğine hazır haldeyiz" ifadelerini kullandı.

  "BU ZAMAN ALACAK BİR KONU"

  "SAMP-T için temaslar sürüyor" diyen Avrupalı diplomat, "Türkiye ile SAMP-T fizibilitesi için çalışıyoruz. Fizibilitenin ilk aşaması tamamlandı. Bu Türkiye'nin güvenlik ihtiyaçları ve İtalya, Fransa, Türkiye işbirliği için pozitif çıkış yolu olabilir. Bu zaman alacak bir konu. Bugünden yarına olabilecek bir şey değil" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "FİZİBİLİTE SONRASI YENİ BİR TEMAS OLMADI"

  "Fizibilite çalışması sonrası yeni bir temas olmadı" diyen Avrupalı diplomat, "Bu temaslar 3 tarafın da sürece dahil olmasıyla ilgili bir durum. Temaslara ilişkin detaylar da kamuoyu ile paylaşılabilecek bir konu değil" diye konuştu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow