Samsun'da tutuklanan saldırganın cezası ne olmalı?

Video: Samsun'da tutuklanan saldırganın cezası ne olmalı?

Samsun'da bir kez daha vahşeti gördük. Kan donduran görüntüler Türkiye'yi ayağa kaldırdı. Bu caniliğin hukuki karşılığı ne olmalı? Avukatlar Özlem Şen ve Volkan Dülger, CNN TÜRK'e anlattı.

Görüntüleri izleyenlerin kanı dondu. Zalimliğin, acımasızlığın boyutu tarifsizdi. Giderek artan şiddet vakalarına bir yenisi daha eklendi. Vahşetin yaşandığı yer Samsun'du. Bir kadın, 3 yıl önce boşandığı eşi tarafından bayıltılana kadar dövüldü. Hem de 5 yaşındaki kızının çığlıkları, gözyaşları eşliğinde. Bakanlar devreye girdi. Yasal işlem başlatıldı. Saldırgan İbrahim Zarap tutuklandı. Peki, hukuki olarak süreç nasıl olmalı? CNN TÜRK'e konuşan avukatlar Özlem Şen ve Volkan Dülger'in açıklamaları şöyle:

AVUKAT ÖZLEM ŞEN: Tam da 8 Mart'a 1 kala maruz kaldığımız bu görüntüleri artık bence kadın cinayeti, kadına şiddet olarak tanımlamayalım. Bunun adı kadın katliamı. Bunun adım tam koyalım. Bunun bir cins kırımı haline geldi. Öldürücü darbeleri, özellikle öldürme kastı olan o darbeleri kafasına vurduğunu görüyoruz kadının. Tekmelerle kafasına vurduğunu görüyoruz. Bu sebeple burada bir yaralamamı vardı vs. gibi tartışmaya bile açılmamalı. Burada kasten öldürmeye teşebbüs var ve nitelikli hali de uygulanmalı.

AVUKAT VOLKAN DÜLGER: Bu sosyolojik ve psikolojik boyutu ile kadına karşı şiddetin en iğrenç örneklerinden birisi. Bu kişinin yaralamadan ziyade kasten öldürme niyeti ile hareket ettiğini görüyoruz. Allah'tan kadın ölmedi, Allah sağlık versin. Bunun kasten öldürmeye teşebbüs olarak nitelendirmeli. Bu kişiye verilecek cezanın oranını çok fazla arttırdığı gibi, Ceza Muhakemesi Kanunu 100. maddesi gereğince de tutuklama nedeni olarak da sayılabilir. Bu olay açıkça gösteriyor ki biz toplum olarak da devlet olarak da kadınları bu tür cani ruhlu inanlardan koruyamıyor. 2012 yılında çıkartılan kadına karşı şiddete ilişkin çok önemli kanun var. Bu yetkilerin ya kullanılmadığını ya yetersiz kaldığı ya da medyaya yansıyan bu olayların vahim olaylar olmadıkça bunların görmezden gelindiğini düşündürtüyor. Eminim ki böyle sosyal medyaya yansımayan ailelerde görülen çeşitli şiddet olayları var. Kadınlar bunları yansıtamıyorlar, buna bir an önce çözüm bulunmalı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS