Savaşın sıfır noktası: Bahmut

Savaşın sıfır noktası: Bahmut

CNN International ekibi, Rus ordusunun hedef tahtasına oturttuğu Bahmut kentine girdi. Buradaki sokak çatışmalarını görüntüledi. Şubat'tan bu yana Rus taarruzlarını başarıyla püskürten Ukraynalı askerlere mikrofon uzattı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ukrayna'daki savaşın kaderi, burada, Bahmut'ta belirleniyor.

CNN International ekibi, Rus ordusunun tüm gücüyle vurduğu bu kente girdi. Ukrayna ordusu, işgalin başından bu yana Donetsk Bölgesi’ndeki Bahmut'u savunuyor. Kalan her cephede hezimete uğrayan Rus ordusu ise, burada adım adım ilerleme kaydediyor.

Ukraynalı komutanlar, Rus güçleri durdurmak uğruna her gün onlarca asker kaybettiklerini söylüyor.

MORAL AÇISINDAN ÖNEMLİ

Bahmut, büyük bir stratejik öneme sahip değil. Ancak kentin kaybedilmesi Ukrayna ordusu ve halkının moraline büyük bir darbe vurma riski taşıyor. Rusya içinse taş üstünde taş kalmayan bu şehri ele geçirmek, cephedeki yenilgilerini unutturmak için olmazsa olmaz bir fırsat.

Bahmut için verilen savaşta, modern tarihte benzeri görülmemiş taktikler kullanılıyor. Şehirdeki sığınaklarda bulunan drone operatörleri, cephedeki topçular için havadan gözcülük yapıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

YARDIMLARA MUHTAÇLAR

Ukraynalı askerlerin en büyük sıkıntılarından biri de mühimmat. Rusya'nın kenti almasını önlemek için, batı yapımı NATO topları ve mermilerine muhtaçlar. Ukraynalı askerler ve Bahmut'taki sivillerin hayatı, bu yardımın kesintisiz sürmesine bağlı.

İzmir açıklarında 24 göçmen kurtarıldı

İzmir açıklarında 24 göçmen kurtarıldı