hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Şebeke bu kez mahkumları dolandırdı

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  KAYNAKCNN TÜRK

  Bu kez tutuklular dolandırıldı. Tutukluların kart ve şifrelerini çalan dolandırıcılar, 1 milyon 100 bin lira haksız kazanç elde etti. CNN TÜRK Muhabiri Sema Akbulut ve kameraman Ahmet Akpolat'ın haberi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kredi kartı dolandırıcılığında iki yöntem kullanıldı. Dolandırıcılar bu kez kendilerine hedef olarak cezaevindeki tutukluları seçti. Onların kimlik ve kredi kartı bilgilerini alarak kağıtlara not ettiler. Bu sayede 1 milyon 100 bin lira değerinde haksız kazanç elde ettiler.

  İki kamu görevlisi yardım etti

  Peki, nasıl dolandırıyorlar? Dolandırıcılara iki kamu görevlisinin yardım ettiği tespit edildi. O memurlardan birisi mahkumların eşyalarını teslim ettikleri infaz koruma memuru, diğeri memur da Hakkari Çukurca'da nüfus memurluğu yapıyor.

  Sistem şöyle; infaz koruma memuru tutukluların kimlik ve kredi kartı bilgilerini çete liderine bildiriyor, çete lideri nüfus memurundan detaylı bilgileri temin ediyor. Sonra da "şifremi hatırlamıyorum" diyerek, mahkumların bilgileri ile yeni şifre oluşturuyor. Sonrası çorap söküğü gibi geliyor. Kredi kartlarının içi boşaltılıp, kredi başvurusunda bulunuyorlar. Böylelikle kart sahibinin haberi bile olmadan onlar adına çok sayıda kredi kullanıp, yine mahkum bilgileriyle sim kart çıkarttırıp, o kart adına telefon satın aldılar. Tabii satın alınan telefonların borcu da olup bitenden habersiz mahkumlara tahakkuk etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bir diğer yöntem "kurye"

  Ve bir başka yöntem. O yöntemde de bankalardan kişilere tahsis edilen kredi kartına el konuldu. Kargo şirketlerinde kurye olarak çalışmaya başlayan dolandırıcılar, kredi kartlarını teslim etmedikleri halde teslim edilmiş gibi işlem yaptılar. Böylelikle kart sahiplerinin zarfta yer alan bilgilerini kullanarak şifre oluşturdular. Ve o kartları kart sahibinin haberi olmadan kendilerine aitmiş gibi kullanıma soktular.

  İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri düğmeye bastı ve bu yöntemlerle 1 milyon 100 bin lira haksız kazanç elde eden 11 dolandırıcı yakalanarak tutuklandı.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow