Selçuk: Eğitimi sekteye uğratacak bir sorun olmadı | Video

Video: Selçuk: Eğitimi sekteye uğratacak bir sorun olmadı | Video

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, şu ana kadar okullardan koronavirüsle alakalı olumsuz hiç bir şeyin yaşanmadığını söyledi. Hedefin tamamen yüz yüze eğitim olduğunu belirtti. Selçuk, Türkiye Gazetesi'nden Batuhan Yaşar'a konuştu.

Türkiye aşama aşama tamamen yüz yüze eğitime geçmeyi planlıyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da bunu hedeflediklerini söylüyor. Şimdiye kadar yüz yüze eğitim nedeniyle her hangi bir olumsuzluğun yaşanmadığına dikkat çekiyor.

Bakan Selçuk, Türkiye Gazetesi'ne açıklamalarda bulundu. "Okul öncesi, ilkokul ve 8’inci sınıf öğrencilerinin yüz yüze eğitime devam oranı yüzde 80’lere yaklaştı" dedi. Bunda okullarda uygulanan koronavirüs tedbirlerinin etkisinden bahsetti.

"YÜZ YÜZE EĞİTİME KATILIM YÜZDE 80"

"Öğretmenlerimizin eğitimlerini tamamlayarak okullarımızda Covid-19 ekipleri oluşturduk. Kaygı duyan velilerimizin ve öğrencilerimizin de sürecin iyi yönetildiğini tespit ettiklerinde daha da rahatladıklarını görüyoruz. Öğrencilerin okula gelişlerinde kurallara uyduğu, sanki uzun zamandır bu sürecin içinde okula geliyor gibi hareket ettiklerini gözlemledik. Önceki yılların aksine okula gelişlerde daha heyecanlı ve mutlu oldukları gözlemlendi."

Selçuk, şimdiye kadar yüz yüze eğitimden kaynaklı eğitimi sekteye uğratacak bir sorunla karşılaşılmadığını aktardı. Okula adım adan herkesin HES kodu bilgisinin alındığını ve yetkililerin anlık olarak bilgilendirildiğini belirtti. Bundan sonraki hedefin tamamen yüz yüze eğitim olduğunu ifade etti.

"KONTROLLÜ BİR GEÇİŞTEN YANAYIZ"

Avrupa ülkelerinin tamamına yakınında okullar, tüm kademe ve sınıflarda tam zamanlı olarak yüz yüze eğitime başladı ve eğitim devam ediyor. Ancak biz, ülkemizde daha kontrollü ve aşamalı bir başlangıçtan yana olduğumuzu beyan ettik. Bu doğrultuda hedefimiz aşamalı olarak tüm kademelerdeki öğrencilerimizi okullarıyla buluşturmak.

Hala bazı kademelerde devam eden online eğitim. 60 bin öğrenciye tablet dağıtıldı. Ziya Selçuk, ihtiyaç sahibi öğrenciler olduklarının altını çizdi. Ayrıca 13 bin 200 EBA Destek Noktası oluşturuldu. Bundan özellikle köy okulları faydalanıyor.

"EBA DEVAM EDECEK"

EBA, bir öğrenme ortamı olarak öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamaya devam edecek. EBA çok kapsamlı bir kaynak çeşitliliği sunuyor. Salgın sonrasında da geliştirilmesi sürecek. Ayrıca TRT EBA kanalları da salgın sona erse de yayın hayatına devam edecek.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS