hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Sendika eylemindeki tacize susmadı!

  2 yıl önce Tekirdağ’da Türk Metal Sendikası'nın eylemine katılan kadın işçi tacize uğradı. Şikayetçi olmaması için baskı görmesine rağmen susmadı. Yargılama sonuçlandı, tacizci ceza aldı. CNN TÜRK ekibinden Ceylan Sever ile Alper Öztürk'ün haberi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  2 yıl önce Tekirdağ Çerkezköy’de Türk Metal Sendikası işçileri eyleme katıldı. İddiaya göre Pınar Elmazoğlu, eylemdeki başka bir sendika üyesi tarafından tacize uğradı. O sırada bunu fark eden bir kişi, tacizciye tepki gösterdi. Ardından Pınar Elmazoğlu ve görgü tanığı, yaşanan olayı anlatmak için sendikaya gittiler. Fakat sendikada bekledikleri yanıtı alamadılar ve tehdit edilerek gönderildiler.

  Sendika eylemindeki tacize susmadı

  Çerkezköy 4. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki davada kendini savunan sanık, ifadesinde bir elinde bayrak diğer elinde poşet olduğunu belirterek suçlamayı kabul etmedi. Ancak görgü tanığı vardı. Tacizi gerçekleştiren kişinin sendika eski başkanının oğlu olmasından dolayı, temsilciler tarafından sonuna kadar desteklendiğini ve o yüzden sürekli tehditlere maruz kaldığını belirten Pınar Elmazoğlu, “ne yazık ki işimden istifa ettirilmek zorunda bırakıldım. Çünkü baskılara dayanamıyordum” diye konuştu. Öte yandan cinsel saldırı eylemini gerçekleştiren kişi iki yıl hapis cezası aldı. İyi hal indirimiyle bu ceza 1 yıl 8 aya düştü ve ceza ertelendi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow