Şiddete önlem KADES uygulaması: 11 dilde hizmet veriyor

Şiddete önlem KADES uygulaması: 11 dilde hizmet veriyor

Şiddet mağduru çok sayıda kadının tek bir tuşla başvurduğu kadın destek uygulaması KADES yenilendi. 6 dilde hizmet veren KADES aralarında kürtçeninde olduğu 5 dilde hizmet verecek. Bir de şiddet mağdurlarını şüphelilerden koruyan elektronik kelepçe uygulamasının takibinin yapıldığı merkezde de yoğun mesai var.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi, GAMER'i gazetecilere tanıttı. Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Şube Müdürü Sibel Özdemir merkezde elektronik kelepçe sisteminin nasıl işlediğini anlattı.

Ayak bileğine kelepçe takılan kişi hiçbir şekilde cihazı çıkaramıyor. Mağdur kadınlara da üzerinde cep telefonu özelliği olan bir cihaz veriliyor. Şüpheli yasal mesafeyi ihlal ederse önce geri dönmesi için uyarılıyor. Mağdurdan da güvenli bir yere geçmesi isteniyor. Eğer şüpheli uzaklaşmazsa polis devreye giriyor.

Kadına şiddet vakalarını önlemek için geliştirilen uluslararası ödüllere de sahip olan ve bugüne kadar altı dilde hizmet veren KADES uygulaması artık 11 dilde hizmet sunacak. O diller arasında Almanca, İspanyolca, Kürtçe, Özbekçe ve Kırgızca’da bulunuyor.