'Sıfır Atık'ta uygulama takvimi belirlendi

Son Dakika Haberleri

Akraba futbolcular
Video: 'Sıfır Atık'ta uygulama takvimi belirlendi

Sıfır atık yönetmeliği Resmi Gazete'de yayınlandı. Yönetmelik ile sıfır atığın uygulanma takvimi belirlendi. Buna göre kamu kurum ve kuruluşları, 1 Haziran 2020 itibarıyla Sıfır Atık'a geçecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan "Sıfır Atık Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlandı. "Sıfır Atık Yönetim Sistemi"nin oluşturulmasına yönelik uygulama takvimi belirlendi.

KAMU KURUMLARI 1 HAZİRAN'DA SİSTEME GEÇECEK

Düzenlemeyle 1 Haziran 2020 itibarıyla kamu kurum ve kuruluşlarının, 31 Aralık 2020 itibarıyla da nüfusu 250 binin üzerindeki büyükşehir ilçe belediyelerinin Sıfır Atık Yönetim Sistemi'ne geçişinin tamamlanması zorunluluğu getirildi.  Böylece bu tarihten itibaren 37 milyon kişinin sıfır atık yönetim sisteminden faydalanması öngörülüyor.

Yönetmelikle organize sanayi bölgeleri, havalimanları, AVM'ler, yurtlar, 100 yatak ve üzeri kapasiteli sağlık kuruluşları, akaryakıt istasyonlarına Sıfır Atık Yönetim Sistemi'ne geçişi 31 Aralık 2020'ye kadar tamamlama şartı da getirildi. Bundan daha küçük yerler için ise geçiş süresi 31 Aralık 2022'ye kadar.

SIFIR ATIK BELGESİ DÜZENLEMESİ YAPILDI

Sıfır Atık Yönetim Sistemi'ni kuran yerler için ise "Sıfır Atık Belgesi" alınmasına yönelik düzenleme yapıldı. Buna göre, ilk etapta temel seviyede belge alınması, daha sonrasında bir yıllık çalışmaları ve gelişmeleri takiben gümüş, altın, platin seviyelerindeki nitelikli belgenin alınması konusu düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ı himayesinde başlatılan "Sıfır Atık" projesi ile atıkların ve israfın önlenmesi, atık oluşumunun azaltılması, oluşan atıkların kaynağında ayrı toplanması ve geri dönüşümü ile hammadde ve enerji tasarrufu sağlanması hedefleniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS