Sinema sektöründe zarar büyük

Video: Sinema sektöründe zarar büyük

Sinema yapımcıları ile Mars Group arasındaki anlaşmazlığın sektöre de izleyiciye de faturası ağır oldu. Sömestr tatili nedeniyle sinemaya gitmek isteyenler bazı filmlerin vizyona girmemesi nedeniyle hayal kırıklığı yaşadı. 2 milyon izleyici kaybeden sektör de de şimdiden 25 milyon liralık hasılat kaybı var. Detaylar CNN TÜRK muhabiri Cansel Kiraz ve kameraman Mehmet Bulut'un haberinde

Umutla beklenen filmler vizyona girmedi. Her sömestr tatilinde tıklım tıklım dolan sinema salonları bu tatilde boş kaldı. Yapımcılar ile Mars Sinema Group arasında yaşanan anlaşmazlık sektörü vurdu. Ne izleyicinin yüzü güldü, ne yapımcının.


 Hasılat kaybı 25 milyon TL’ye ulaştı. Üstelik bu rakamın 35 milyon TL’ye kadar çıkması ihtimali var. Peki, sinema filmlerinin değerlendirilmesi ve sınıflandırılması ile desteklenmesi hakkında değişiklik yapan kanun yürürlüğe girdiğinde sorun çözülecek mi?  Av. Burhan Gün, konu ile ilgili şunları söyledi:  “ Kanun yürürlüğe girdiği andan itibaren biletle beraber bir başka ürünün satışı yapılamayacak. Çok net bir şekilde yazıyor kanunda. Patlamış mısır, içecek aynı anda satışını yapamayacak büfeden. Bunlar ayrı ayrı yapılabilecek.”


Kanunla birlikte birçok değişiklik de beraberinde geldi. Buna göre 1 Temmuz 2019'dan itibaren film öncesinde yayınlanan reklamlar 10 dakikayı geçemeyecek. Film arası 15 dakika ile kısıtlanacak. Toplu satış ve abonelik faaliyetleri yapılamayacak. Yapılırsa şirket sahip olduğu salon kadar idari para cezası alacak. İndirimli satış faaliyetleri ise devam edecek.


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS