hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Siyasette "Atatürk Havalimanı" polemiği

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Millet İttifakının cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara gelirlerse ABD’deki bir şirket ile Atatürk Havalimanı'nı, 'Havacılık ve Uzay Çalışmaları Merkezi' haline getireceğiz dedi. O açıklamalara art arda tepki geldi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Millet İttifakının cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara gelirlerse Atatürk Havalimanı için nasıl bir projesi olduğunu “İktidara geldikten hemen sonra Atatürk Havalimanı'nı, 'Havacılık ve Uzay Çalışmaları Merkezi' haline getireceğiz” ifadeleriyle duyurdu.

  Bunun ABD’deki bir şirketin sahipleri ile yapılacağını belirtti. Böylelikle beyin göçünü de engellemek istediklerini vurguladı. O açıklamalara yanıt Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'tan geldi.

  Varank, “Atatürk Havalimanını hem de TEKNOFEST’in başladığı günde ABD’li şirketlere peşkeş çekeceğini ilan etti. Burayı ABD’li şirketlerin uzay ve havacılık merkezleri yapacaklarmış. Bakın burada en büyük uzay ve havacılık festivali yapılıyor. Türk gençleri burada yarışıyor” ifadelerini kullandı.

  Bir diğer tepki ise Baykar CEO’su Haluk Bayraktar'dan geldi. Bayraktar sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Biz Atatürk Havalimanı'nı ABD'li bir şirkete tahsis edeceğiz' ne demek. Cumhurbaşkanımız çıksa 'Bir Türk şirketine tahsis ettim' dese, ne derler? Burayı peşkeş çekiyor derler. Kılıçdaroğlu'nun bu açıklaması normal mi?" yorumunda bulundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar’da Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarına tepki gösterdi ve “Bu meydan geleceğini yabancı şirketlerin güdümünde görenlerin değil, Türk istiklâlini Türk gençlerinde görenlerin meydanıdır. Biz bu topraklarda misafir değil ev sahibiyiz. Ev sahibinin üzerine kapıyı kapattığını zanneden kendisi dışarıda kalır” dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow