Son 10 yılda 325 asansör kazası!

Video: Son 10 yılda 325 asansör kazası!

Türkiye’de son 10 yılda 325 asansör kazası yaşandı. Bu kazalarda 152 kişi hayatını kaybetti. Kazaların önüne geçmek için en önemli nokta asansörlere verilen renkli güvenlik etiketi. Peki, hangi renk etiket asansörün güvenli olduğunu gösteriyor? CNN TÜRK muhabiri Samet Güner ve kameraman Yasin Kamaloğlu, asansör muayene kuruluşu yöneticisi Ertürk Karatekin'e sordu.

Geçtiğimiz günlerde Adana'da babası ile asansöre binen bir Çocuğun kolu boşluğa sıkıştığı için hayatını kaybetti. Ve ne yazık ki bu olay ilk de değil. Çünkü her yıl asansör kazaları yaşanıyor. Kimi yaralanıyor, kimi hayatını kaybediyor. Türkiye’de son 10 yılda 325 asansör kazası yaşandı. Bu kazalar sonucu 152 kişi hayatını kaybetti. Yaşanan kazalarda 413 kişi ise yaralandı.

Kazaların önde gelen nedenlerinden biri iç kapının olmaması. Öncesinde zorunlu olmayan kabin iç kapısı, 1996 yılında Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın yayımladığı tebliğ ile asansörlerde zorunlu hale getirildi.

CNN TÜRK'e konuşan asansör muayene kuruluşu yöneticisi Ertürk Karatekin, "İç kapı koyulmasının sebebi, kuyu ile yolcunun irtibatını kesmek ve kazaları önlemek. Kazaları önlemek için mutlaka iç kapı takılmasını tavsiye ediyorum. Asansör içindeki etiketler asansörün güvenliği hakkında bilgi veriyor. Eğer içindeki etiket sarı, kırmızıysa güvensiz demektir. Mavi, yeşil ise güvenli bir asansördür, kullanabiliriz. Zaten kazaların çoğu da bu güvensiz asansörlerin kullanılmasından kaynaklanıyor. Sarı ya da kırmızı etiketli asansörler kullanılmamalı. Bakımları yetkili, ehil kişiler tarafından en az ayda bir kez yapılmalı" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS