Son 10 yılın en önemli gök olayı

  1. Türkiye
Video: Son 10 yılın en önemli gök olayı
Son 10 yılın en önemli gök olayı. Tam Güneş tutulması 21 Ağustos'ta gerçekleşecek. Tutulma, en net Kuzey Amerika'dan gözlemlenecek. <a class="in-news-link" href="/turkiye" target="_blank" title="Türkiye haberleri">Türkiye</a>'de ise geceye denk geldiği için izlenemeyecek.

Son 10 yılın en önemli gök olayı. Tam Güneş tutulması 21 Ağustos'ta gerçekleşecek. Tutulma, en net Kuzey Amerika'dan gözlemlenecek. Türkiye'de ise geceye denk geldiği için izlenemeyecek.

Son 10 yılın en önemli gök olayı, tam Güneş tutulması 21 Ağustos'ta gerçekleşecek. En net Kuzey Amerika'da 100 kilometrekarelik bir alanda görülecebilecek. Tutulma evresi 2 dakika 45 saniye sürecek. TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nden Prof. Dr. Halil Kırbıyık'a göre, tam Güneş tutulması, bu yılın en önemli gök olayı. "Tutulma Güneş'in dış katmanlarının incelenmesi için bilimsel açıdan da bir fırsat. Güneş 6 bin derecelik yüzey sıcaklığını arkada bırakacak , Ay kapatacak. Ve dış katmanları, parlamaları gözleme imkanına sahip olacağız."

Güneş tutulması Türkiye'de en son 2006'da gözlemlenmişti. Bu sene ise geceye denk geldiği için izlenemeyecek. Prof. Dr. Halil Kırbıyık "Kuşlar gece oldu zannetmiş ve uçuşmaya başlamışlardı. Bütün insanlar için değişik bir deneyim ve tecrübedir." 4,5 milyar yıldır gerçekleşen güneş tutulmasının, ancak 2060 yılında izlenebileceği tahmin ediliyor.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS