Son 50 yılın en sıcak Mayıs ayı yaşandı

Son 50 yılın en sıcak Mayıs ayı yaşandı

İklim değişikliği tüm dünyayı etkileyen en önemli sorunlardan biri. Dünyamız her geçen gün ısınıyor. Türkiye de bundan nasibini alıyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, geçtiğimiz Mayıs ayının son 50 yılın en sıcak Mayıs ayı olduğunu açıkladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Geçen ay, son 50 yılın en sıcak Mayıs ayı oldu. Yağışlar yüzde 56 azaldı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün yağış ve sıcaklık analiz raporu, küresel ısınmanın Türkiye'ye etkisini gözler önüne serdi.

Mayıs aylarında ortalama 49,3 milimetre yağış alan Türkiye, geçtiğimiz ay sadece 21,6 milimetre yağış alabildi. Bu durum kuraklık haritasına da yansıdı. Türkiye kuraklık haritasının büyük bir bölümünün olağanüstü kurak olarak gösterildiği gözlendi.

Çanakkale, Tekirdağ, Edirne'nin güney kesimleri, İstanbul'un batısı, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Zonguldak, Sinop, Samsun, Ordu ve Giresun'da normalin üzerinde yağış saptandı. Diğer bölgelerin tamamında yağışlar normallerin altında kaldı. Özellikle Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde yağış azlığı yüzde 80'lerin üzerine çıktı. Muğla, 0,5 milimetre yağışla geçen yıla göre yüzde 98 az yağış aldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Marmara Bölgesi'nde yağışlar normale göre yüzde 12 artarken, Ege'de yüzde 81 düştü. Bu düşüş Akdeniz'de yüzde 83, İç Anadolu'da ise yüzde 69 oldu. Karadeniz Bölgesi de normale göre yüzde 20 az yağış aldı. Doğu Anadolu'da yüzde 66, Güneydoğu'da ise yüzde 83 daha az yağış görüldü.

Yağışların azalması sıcaklıklara da yansıdı. Geçtiğimiz ay, 50 yılın en sıcak Mayıs ayı oldu. Mayıs aylarını ortalama 16.7 derece sıcaklıkla geçiren Türkiye, bu yıl ortalama 19.3 dereceyi gördü. En yüksek sıcaklık ise 44.3 derece ile Ceylanpınar'da tespit edildi.