hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Son dakika: AB karantinası nasıl aşılır? | Video

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Alman hükümeti, Türkiye'ye yönelik seyahat uyarısını kaldırmadı. Diğer AB üyesi ülkeler de Almanya'yı takip ediyor ve AB'ye gidiş gelişler bir şekilde kısıtlanıyor. Ancak bu karantinayı ve engelleri aşmanın yolları var.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Alman hükümeti Türkiye'yi salgın nedeniyle 130 ülke ile birlikte riskli ülkeler arasında sınıflandırdı. Diğer AB üyesi ülkeler de Almanya'yı takip ediyor. Bu gelişmeyle birlikte Türkiye'ye seyahat uyarısı kararının kaldırılması da kısa sürede mümkün olmayacak.

  Seyahat uyarısı , "Koronavirüs açısından Türkiye'yi riskli sayıyoruz ve buradan gelenlere karantina uygulayacağız" anlamına geliyor. Karantina şartları arasında uyarısı kalkmayan ülkelerden gelenlerin virüslü olup olmadığına bakılmaksızın 14 gün evde kalmaları şartı da yer alıyor. Peki, bu kuralları aşmak mümkün mü?

  Türkiye'den iş için ya da özel ziyaret için Almanya'ya gitmek yasak değil. Ancak kurallar nedeniyle, Türkiye'den gelen herkesin ev karantinasına alınması şartı var. Alman vatandaşıysanız, Almanya'da oturma izniniz varsa ülkeye girişiniz engellenmiyor ve test yaptırıp karantinasız kalabiliyorsunuz.

  Bir diğer yöntem ise yola çıkmadan önce test yaptırmak. Eğer Türkiye'de test yaptırır ve negatif sonucu alırsanız Almanya'da karantinasız kalabiliyorsunuz.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  AB ülkelerinde karantinayı aşmanın bir başka yolu da karantina kararını uygulamayan eyaletleri tercih etmek. Kuzey Ren Vestfelya, Aşağı Saksonya ve Hannover gibi bazı eyaletlerde mahkeme kararları nedeniyle karantina şartı bulunmuyor. Seyahatlerinizi buralara yapmayı tercih edebilirsiniz.

  Eğer Türkiye'de test yaptıramamışsanız, Yunanistan ve Bulgaristan'da yapılan testler de AB ülkelerinde kabul ediliyor.

  Ancak dikkat. Yapılan testlerin belirli kalite standartlarını taşıması gerekiyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow