Son dakika: ABD'nin BM Temsilcisinden Rusya'ya ve daimi üyelere önemli çağrı | Video

Video: Son dakika: ABD'nin BM Temsilcisinden Rusya'ya ve daimi üyelere önemli çağrı | Video

10 Temmuz'da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Suriye'ye yardımların geçtiği iki sınır kapısının açık kalmaya devam edip etmeyeceğini oylayacak. Suriyeli mülteciler için hayati önemdeki o oylamadan önce ABD BM Daimi Temsilcisi Kelly Craft, CNN TÜRK ekranlarında çağrı yaptı. Rusya'nın oylamada veto etme riski olduğunu söyleyen Craft, "Esad rejimi mültecileri asla umursamıyor. Tam da bu yüzden biz sesimizi yükseltmeliyiz" dedi.

"ESAD REJİMİ MÜLTECİLER UMURSAMIYOR"

"10 Temmuz'da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde hayati bir toplantımız olacak. Suriye'nin kuzeybatısındaki sınırın yardımlar için açılmasına yönelik. Şunu bir an bile unutmamalıyız. Esad rejimi mültecileri asla umursamıyor. Biz de tam da bu yüzden sesimizi yükseltmeliyiz."

Bir yanda açlık bir yanda salgın. Dünyadan gelecek bir yardım için gözleri her gün çadır kentlerin kapısında. Suriyeli mülteciler, yıllardır yaşadığı zorlukların üzerine eklenen salgınla mücadele için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 2504 sayılı yardım kararının uzatılmasını bekliyor. ABD Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Kelly Craft ise CNN TÜRK aracılığıyla Rusya'ya ve daimi üyelere çağrı yaptı. "Bu sınır kapısı 1.3 milyon Suriyeliye medikal yardımların gittiği sınır kapısı. 12 aylık süre için bu sınırların açılmasına yönelik kararın yenilenmesini istiyoruz" dedi.

"RUSYA'NIN VETO ETME RİSKİ VAR"

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde daimi üyelerden birinin veto etmesi, sınırların açılamaması ve yardımların ulaşamaması anlamına geliyor. Craft, "Böyle bir risk var mı?" sorusuna Rusya'nın güvenlik konseyindeki tutumunu işaret ederek yanıt verdi. "Her zaman bir risk var. Rusya konusunda bir risk var. Biz de bu yüzden çalışmalarımıza, iç toplantılarımıza erken başladık. Birçok telefon görüşmesi yapıyorum. Birçok büyükelçi ile görüşüyorum. Şu an birinci önceliğimiz bu yardımları ulaştırmak. Çünkü milyonlarca insan anında etkilenecek eğer bu sınır kapıları açılmazsa"  ifadelerini kullandı. 

"ERDOĞAN'A NE KADAR TEŞEKKÜR ETSEK AZ"

Türkiye'ye yaptığı ziyareti hatırlattı Craft. Türkiye'nin mülteciler için yaptıklarına da teşekkür etti. "Cumhurbaşkanınız Erdoğan'a nasıl teşekkür etsem bilemiyorum bu mültecilere insan onuruna yaraşır şartlar sağladığı için. Ben sınırdayken de bunu bir çok kez duymuştum. Çok minnettarlar. Bu konu benim için biraz da kişisel bir konu biliyorsunuz. Çünkü oraya gittim ve oradaki duyguları gördüm ve Türkiye'ye nasıl minnettar olduklarını gördüm. BM'deki Türk büyükelçi ile sürekli temastayım ve o da Cumhurbaşkanınızla temasta. Bu bana sahadaki durumu konseye anlatmamda ciddi anlamda yardımcı oluyor" şeklinde konuştu.

BEYAZ BARETLİLER MESAJI

Ve Suriye'de mülteciler için çalışan yardım örgütü Beyaz Baretliler... Craft, beyaz baretliler için kahraman ifadesini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS