Son dakika! Açıklanan büyüme rakamları neyi gösteriyor? Uzman isim CNN TÜRK'te anlattı

Video: Son dakika! Açıklanan büyüme rakamları neyi gösteriyor? Uzman isim CNN TÜRK'te anlattı

Prof. Dr. Sefer Şener, 2020 yılına dair açıklanan büyüme rakamlarını CNN TÜRK canlı yayınında yorumladı. Şener Türkiye'nin OECD ülkeleri arasında en iyi büyüme rakamı elde eden ülke olduğuna işaret etti.

CNN TÜRK canlı yayınında Uğur Önver'in konuğu olan Prof. Dr. Sefer Şener, Türkiye'nin OECD ülkeleri arasında en iyi büyüme rakamı elde eden ülke olduğuna işaret ederek şunları söyledi:

SADECE TÜRKİYE, ÇİN VE ENDONEZYA BÜYÜDÜ

Sanayi verilerinin iyi geldiğini büyümenin de iyi geleceğini söylemiştik. OECD ülkeleri arasında 2020 yılında en iyi büyüme rakamı elde eden ülke. Sadece Çin, Endonezya ve Türkiye pozitif olarak ayrıştı diğer ülkeler arasında. IMF ve Dünya Bankası Türkiye için ekonomisi küçülecek diyordu. Ama bizim beklediğimiz rakamlar geldi. 1,8 büyüme gerçekleşti. Büyümenin hangi kalemlerde gerçekleştiği önemli.

TARIM VE SANAYİDE BÜYÜME

Pandemiye rağmen hizmet alanındaki büyümenin sanayi ve tarıma göre daha düşük olduğunu görüyoruz. Türkiye'de de tarımsal büyümenin diğer alanlara göre pozitif ayrıştığını görüyoruz. Hatta sanayinin katkısı ile pozitif ayrışma görüyoruz. Geçen hafta uluslararası derecelendirme kuruluşları Türkiye'nin büyüme rakamlarını revize etmişti. Bu rakam 2021'de daha iyi büyüyeceğimiz anlamına geliyor.

BÜYÜME ARTTIKÇA İSTİHDAM VE GELİR ARTACAK

Özellikle büyümenin yansıdığı alan istihdam üzerinedir. Bundan sonra pozitif büyüdükçe sizin yatırımınız artıyor demektir. Bu da istihdama bağlı olarak da gelirin artması demektir. 2021 yılı için yüzde 4 büyüme hedefliyoruz. Hane halkı gelirlerinin de en az yüzde 4'ün üzerinde büyümesi demek.

Bu büyüme enflasyon üzerinde de olumlu katkı sağlayacaktır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS