Son Dakika

SON DAKİKA: AK Partili Güldal Akşit vefat etti

A A

03.12.2021 - 10:48 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: DHA

Eski Turizm ve Devlet Bakanı, AK Parti Genel Başkan Danışmanı Güldal Akşit (61) Ankara'da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Akşit'in bir süredir koronavirüs tedavisi gördüğünü ve entübe halde olduğunu söyledi.

AK Parti Genel Başkan Danışmanı Güldal Akşit, bir süre önce Ankara'da İbn-i Sina Hastanesi'nde tedavi altına alındı. AK Parti'nin kurucu üyelerinden olan Akşit, tedavi gördüğü hastanede bu sabah hayatını kaybetti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Bakanımız, Genel Merkez Kadın Kolları Başkanımız; yol arkadaşımız, dava ve çalışma arkadaşımız, Güldal Akşit Ablamızın hakkın rahmetine kavuştuğunu öğrendik. Güldal Ablamıza Allah'tan rahmet; ailesi ve yakınlarına başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet, makamı ali olsun inşallah" dedi.

Soylu, televizyonda katıldığı programda ise Akşit'in bir süredir koronovirüs tedavisi gördüğünü söyleyerek, "Bir dönemdir koronavirüs tedavisi görüyordu ve entübeydi. Bu sabah aldığımız haber hepimizi, camiamızı derinden üzdü. Birlikte mesai arkadaşlığı yaptık, birlikte önemli çalışmaların altına imza attık" ifadelerini kullandı.

Ankara Valisi Vasip Şahin de, Akşit ile daha önce çektirdiği fotoğrafı sosyal medya hesabından paylaşarak, "Turizm ve Devlet eski bakanlarımızdan Güldal Akşit Hanımefendi tedavi gördüğü İbn-i Sina Hastanesinde az önce vefat etti. Allah rahmet eylesin. Yakınlarına ve sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyorum" ifadesini kullandı.

'10 KASIM'DA ENTÜBE EDİLDİ'

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, hayatını kaybeden eski Turizm ve Devlet Bakanı, AK Parti Genel Başkan Danışmanı Güldal Akşit'in ölümüyle ilgili hastane önünde açıklama yaptı. Prof. Dr. Ünüvar, Akşit'in sabah saat 09.35'te hayatını kaybettiğini belirterek, "8 Kasım'dan beri tedavi görüyordu. Aynı gün yoğun bakıma alındı ve 10 Kasım'da entübe edildi. Çoklu organ yetmezliği ve solunum yetmezliği nedeniyle vefat etti. Yarın saat 12.00'de Meclis'te düzenlenecek törenin ardından öğle namazına müteakip Kocatepe Camii’nde cenaze namazı sonrası Karşıyaka mezarlığına defnedilecek" dedi.

BAŞSAĞLIĞI MESAJLARI

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Akşit'in ölümünün ardından sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Uzun yıllar birlikte çalıştığımız, siyasi hayatımıza önemli katkılar sunan, önceki dönemlerde AK Parti milletvekilliği, Bakanlık görevlerinde bulunan, güzel insan Güldal Akşit'i kaybettik, üzgünüz. Kendisine Cenab-ı Hak’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ise yayımladığı mesajında, "Turizm ve Devlet eski Bakanımız, AK Parti Genel Başkan Danışmanımız Güldal Akşit Hanımefendinin vefatını derin bir üzüntüyle öğrendim. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da, "Türk siyasetinin kıymetli isimlerinden, eski bakanlarımızdan Güldal Akşit Hanıma Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Mevla mekanını cennet, makamını ali eylesin" dedi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise, "AK Parti’mizin kurucu üyesi, eski bakanlarımızdan Sayın Güldal Akşit’in vefatından derin bir üzüntü duyduk. Tevazusu, her zamanki iyi niyeti ve güler yüzüyle hepimiz için eşsiz bir yol arkadaşıydı" ifadelerini kullandı.

GÜLDAL AKŞİT KİMDİR?

1960’ta Malatya’da doğan Güldal Akşit, Hacettepe Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Serbest avukat olarak çalışma hayatına başlayan Akşit, 14 Ağustos 2001’de kurulan AK Parti’nin kurucu üyesi oldu. 22 ve 23'üncü dönem İstanbul Milletvekili olan Akşit, 58'inci hükümette Turizm Bakanı, 59'uncu hükümette önce Turizm Bakanı, sonra Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yaptı. TBMM Anayasa Komisyonu Başkan Vekilliği yapan Akşit, 9 Nisan 2009'da  TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanlığına seçildi. AK Parti Genel Merkez Siyasi ve Hukuki İşler Başkan Yardımcılığı görevini 2006 tarihinden bu yana yürüten Akşit, 8 Temmuz 2011-14 Ekim 2014 tarihleri arasında AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı görevini yaptı. Akşit son olarak, AK Parti Genel Başkan Danışmanlığı ve Siyasi Erdem ve Etik Kurulu Üyesi olarak siyasi çalışmalarına devam ediyordu.