Son dakika... Bünyamin Sürmeli'den kritik rüzgar uyarısı

Video: Son dakika... Bünyamin Sürmeli'den kritik rüzgar uyarısı
CNN TÜRK Meteoroloji Editörü Bünyamin Sürmeli'den kritik rüzgar uyarısı geldi. Sürmeli, Ege Bölgesinde rüzgarın hızının 60 km'yi bulacağını ve kiremitlerin uçması ya da ağaç dallarının kopması gibi oluşabilecek tehlikeli olaylara karşı dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

CNN TÜRK Meteoroloji Editörü Bünyamin Sürmeli'den kritik rüzgar uyarısı geldi. Sürmeli, Ege Bölgesinde rüzgarın hızının 60 km'yi bulacağını ve kiremitlerin uçması ya da ağaç dallarının kopması gibi oluşabilecek tehlikeli olaylara karşı dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

CNN TÜRK'te Sultan Arınır'ın sunduğu 10'dan Sonrası programında konuşan Bünyamin Sürmeli, yurt genelindeki hava olayları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Sürmeli, şunları söyledi:

"Marmara, Batı Karadeniz ve Kuzey Ege’de bugün öğleden sonra ciddi bir fırtına var. İstanbul’un özellikle Karadeniz kıyılarında (Kilyos-Şile çevrelerinde) rüzgarın hızı 50 km’yi bulacak. Bu rüzgar denizin açık kesimlerinde şiddeti daha fazla. Rüzgâr şehrin içine girdikçe biraz daha zayıflayacak ancak yine şiddeti 35-40 km. civarı olacak. Dolayısıyla şiddetli bir fırtına olacağını söyleyebiliriz. Bu koşullar deniz ulaşımını etkileyebileceği gibi, rüzgarın denizin akıntı yönüyle aynı şekilde esmesi boğazdaki transit gemi geçişini de etkileyebilir."

"Çanakkale çevrelerinde ( Gökçeada-Bozcaada civarında) rüzgarın hızı 60 km.’yi bulacak. Ege Bölgesi’nde İzmir’in iç kısımlarında 35-40 km. hızla rüzgar esecek. Rüzgarın hızı, Çeşme çevrelerinde ve açıkta 50 km’yi bulacak.  Bu rüzgar bir öncekinden farklı olacak yüksek basınçla geliyor. Alçak basınçla gelen rüzgar ağaçların köklerinden sökülmesine sebep oluyordu, yüksek basınçla gelen rüzgar da ağaçların dallarının kopmasına sebep oluyor. Bunun yanında kiremitlerin uçması gibi olaylar da meydana gelebilir. Dikkatli olmakta fayda var. Yağış konusuna geldiğimizde bu hava hareketinin başladığını ve etkisini biraz daha arttıracağını söyleyebiliriz. Özellikle Balıkesir, Akçay ve Antalya bölgelerinde yağış 50 kg. gibi miktarda görülecek. Yağışlar sıcaklık değerlerini de aşağıya çekecek."

 İstanbul'da hava daha da soğuyacak mı?

"İstanbul’da dün lodos vardı. Dün ile bugün arasında 7-8 derece oynuyor. Hissedilen sıcaklık farkı 10 dereceden fazla olacak."

Kar yağışı başlayacak mı?

"Edirne ve Çanakkale çevrelerinde gün içerisinde kısa süreli de olsa kar şeklinde yağışlar görebileceğiz. Önümüzdeki birkaç gün Bolu kar yağışı alacak.  Yarın Marmara’nın güneyinde karla karışık yağmur göreceğiz. Yine yarın İstanbul’un Anadolu Yakası’nda yüksek kesimlerde de karla karışık yağmur görebiliriz.  Ayın 20’sine kadar sıcaklıklar bu şekilde seyredecek. 25’inden sonra biraz daha ılık hava bizi bekliyor olabilir. Olabilir dememin sebebi yağış tahmininin tutarlılık oranının 15 gün sonrası için %20 olması.  O nedenle bilgileri sürekli revize ediyoruz."

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS