Son Dakika: Büyükçekmece'de "ıssız" TV kulesi | Video

Video: Son Dakika: Büyükçekmece'de "ıssız" TV kulesi | Video

İstanbul Büyükçekmece’de televizyon kulesi, inşaatı 12 yıl önce tamamlanmış olmasına karşın hala hizmete girmedi. Peki, kule neden hala açılmadı? Kulenin hikayesi ne?

İstanbul Büyükçekmece’deki televizyon kulesi tartışmaların odağında.  12 yıl önce yapımına başlandı ama hiç kullanıma açılmadı  Hatta, çalışmayan kule, bir kazada gündeme geldi.  2017'de bir helikopter kuleye çarptı, kazada 7 iş insanı hayatını kaybetti.

Kule,1996'da Büyükçekmece Belediyesi kaynakları ve özel bir şirketin ortaklığıyla yapıldı. 55 milyon Amerikan doları yani yaklaşık 420 milyon liraya mal olan TV kulesini yapan firma yetkilisi, belediyeyle anlaşma nasıl sağlandı sorusunu böyle yanıtlıyor.

Yapımı uzun yıllar süren inşaat 2008 yılında tamamlandı. Kulede 25 kişi kapasiteli 2 ayrı asansör ve 450 kişilik döner restoranla, seyir ve resepsiyon katları da var ama onlar da kullanımda değil. Kulenin Çamlıca’daki yeni kuleyle birlikte eş zamanlı çalıştırılacağı iddiası ise doğrulanmadı. CNN TÜRK'ün edindiği bilgiye göre, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nda şu ana kadar öyle bir çalışma yapılmış değil. Yani iki TV kulesinin birbiriyle ilgisi yok. Büyükçekmece belediyesi ile ortak şekilde 420 milyon liraya kuleyi yapan firmanın yetkilisi ise aksi iddiada. Peki, kullanılamayan televizyon kulesinin başka bir amaçla kullanılması mümkün mü?

Yapıyı görenler ise, TV kulesinin kullanılması görüşünde.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS