hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Hulusi Akar ve Yaşar Güler darbe çatı davasında ifade verdi

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, Genelkurmay Çatı davasında, celse arasında "katılan" sıfatıyla ifade verdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığı'ndaki olaylara ilişkin 221 sanığın yargılandığı davanın celse arasında, Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gelerek ifade verdi.

   Hulusi Akar Suriye sınırındaki birlikleri denetledi

  'İfademi tekrarlıyorum, şikayetçiyim'

  Orgeneral Akar, darbe girişiminin ardından Cumhuriyet Savcılığı'na 6 sayfalık ifade verdiğini ve ifadeleri tekrarladığını belirterek, "Sanıklardan şikayetçiyim, cezalandırılmalarını istiyorum" dedi. Orgeneral Akar, darbe girişiminin sadece şahsına değil, Türkiye Cumhuriyeti devletine, hükümetine ve millete karşı yapıldığını söyleyerek, "Bu girişimi öğrendiğim ilk andan itibaren ülkemi ve milletimi düşünmek dışında herhangi bir şahsi düşünceyi aklımdan bile geçirmedim, tüm mesaimi ve enerjimi kanlı darbe girişimini sonlandırmak için harcadım" diye konuştu.

  Hava sahasının kapatılması

  Darbe girişimi öncesi Türk hava sahasının tamamının kapatılmadığı yönündeki iddialar sorulan Orgeneral Akar, "Tüm Türkiye'yi kapsayacak şekilde hava sahasının kapatılmasıyla ilgili emir saat 18.30'da verildi. 19.06'da bahse konu emir, ilgili şahıs ve kuvvet harekat merkezlerine ulaştı. 19.26 itibarıyla da tüm hava araçları için işlemlerin tamamlanması istendi. Bu hususta kayıtlar mevcuttur" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Orgeneral Akar, "Kışlalardan çıkılmaması yönünde talimat verilmediği" yönündeki iddiaların sorulması üzerine ise şunları söyledi: "Tarafıma ulaşan ihbarın mahiyetine göre tüm tedbirler alınmış, ihbarın değerlendirilip gerekli tedbirler alınmaya başladığı saat itibarıyla kışladaki askeri personel mesaiden ayrılmış ve sadece nöbetçi personel kışlada bulunmaktaydı. Dolayısıyla ihbarın mahiyetine göre önlemlerin alınmasına başlandığı saat itibarıyla kışladan ayrılmaması şeklinde bir talimatın verilmesine gerek görülmediği gibi, böyle bir talimatın da pratikte bir yararı olmayacağı izahtan varestedir."

  ‘FETÖ mensubu TSK personelinin tespiti her zaman mümkün olmamıştır’

  Orgeneral Akar, Genelkurmay'da yanında görev yapan subayların FETÖ üyesi çıkması yönündeki soruyu da, "FETÖ'nün TSK yapılanmasındaki hususiyetleri, özellikle gizlilik konusunda kullandığı yöntemler dikkate alındığında FETÖ mensubu olan TSK personelinin teşhisi ve tespiti her zaman mümkün olmamıştır. Maiyetimde FETÖ'cü olduğu bilinerek herhangi bir personel istihdam edilmediği gibi, istihdamına da müsaade edilmemiştir" diye cevapladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Güler de şikayetçi oldu

  Akar'la birlikte ifade vermeye gelen dönemin Genelkurmay 2. Başkanı, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler de, ifadesinde o gece yaşadıklarını anlatarak, "Hain girişimde bulunanlar başta olmak üzere, şahsıma karşı eylemde bulunan herkesten şikayetçiyim, davaya katılmak istiyorum" şeklinde konuştu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow