hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  SON DAKİKA HABERİ: Bakan Uraloğlu CNN TÜRK'te! Gayrettepe metro hattı açılıyor

  Son dakika haberine göre; Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, CNN TÜRK'te İstanbul'un yeni metrosuyla ilgili açıklama yaptı. Uraloğlu, "1 yıl önce Kağıthane ile İstanbul Havalimanı'nı bitirerek hizmete açmıştık. Şimdi de Kağıthane - Gayrettepe hattını hizmete açmış olacağız." dedi

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bakan Uraloğlu'nun açıklamaları şöyle;

  Bakan Uraloğlu'nun açıklamaları şöyle; Bütün inşaatı bitirmiş durumdayız. Zorlu bir uğraş sonucunda şu anda ortamı görüyoruz. Buradaki zorlukları çalışanlar biliyor. Sonuna geldik çok şükür. Toplam 37.5 km'lik bir hat. 1 yıl önce Kağıthane ile İstanbul Havalimanı'nı bitirerek hizmete açmıştık. Şimdi de Kağıthane - Gayrettepe hattını hizmete açmış olacağız. Siz trafiğin yoğun olduğu zamanda 3.5 km'yi yarım saatte gidersiniz. Tam İstanbul'un kalbi olan yerlerden bir tanesi. Yoğunluğu biz rahatlatmış olacağız, hem süre hem ulaşım maliyeti olarak rahatlatmış olacağız. Burasının 600 bin günlük kapasiteye göre burayı tasarladık. Konforlu bir şekilde bu seyahati gerçekleştireceksiniz. Buradan bindiğinizde İstanbul havalimanına gidilmiş olacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bir kere siz mevcut bir yerleşimin altına iniyorsunuz üstte devam eden bir yaşam var. Gece siz çalıştığınızda oradaki insanları etkileyen çalışmalar var. 7-24 burada çalışıyorsunuz. Saatler sonra açılacak bir istasyon ortaya çıkarıyorsunuz.

  Bütün illerdeki raylı sistemlerin onay mercii biziz. Dolayısıyla her halükarda yapılan ya da yapılması planlanan çalışmalardan haberdarız. İstanbul için de geçerli Ankara için de geçerli. Belediyelerin talep etmesi üzerine inşaatları biz yapabiliyoruz. İstanbul'un bin kilometrelik raylı sistem ihtiyacı var. Hali hazırdaki 330 küsürler civarında. 50 km daha bitirdiğimizde 394 km'le gelmiş olacak. İstanbul'un daha 600 km daha metro ağı ihtiyacı var. Murat Kurum başkanımız da zaman zaman değerlendirme yapıyoruz.

  ANKARA'DA NELER YAPILACAK?

  Ankara'da son zamanlarda ulaşımın yavaşladığını trafikte geçen zamanın fazlalaştığını görüyoruz. Yer üstü bize gerçekten yetmiyor. Ankara'da da yaptığımız projeler var. Ankara'nın gelişen ve değişen şartlarına göre projeyi gözden geçiriyoruz.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow