hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  SON DAKİKA: İçişleri'nden 7 ilde 'nefes' operasyonu! 8 suç grubuna 615 eş zamanlı baskın

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 7 ilde düzenlenen kaçakçılık operasyonu ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu. Bakan Soylu, "Bu operasyon 6 ay süren takip sonucu ve analizler sonucu gerçekleştirilmiş, 8 suç gurubu tespit edilmiş, tedarik ve dağıtım zincirleri de ortaya çıkartılmıştır" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İçişleri Bakanı Soylu'nun açıklamalarından satır başları şu şekilde:

  Tütün mamulü, makaron kaçakçılığı yapan suç gruplarına operasyon yapıldı. 214 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

  'Nefes' adını verdiğimiz operasyonu başlattığımızı duyurmak istiyorum.

  Kaçak sigaraya karşı gerçekleşen bu mücadelede, yeni bir alana yönelen organize suç örgütleri, burada dolu ve boş makaron ile 35.2 milyondan, 2021 sonu itibariyle 1 milyar 754 milyon makarona ulaşmıştır. Yani bu esas itibariyle önemi bir sayıdır. Ve burada boşluk bulmaya çalışan bu suç örgütleriyle beraber ciddi bir mücadele gerçekleştirilmektedir.

  Son 5 yılın toplamında ise 2020-2021 ve son altı ay olmak üzere son beş yılın ortalaması ise 5 milyar makaron civarındadır.

  Bu operasyonlar sırasında tütün mamulü, makaron kaçakçılığı yapan, bu ürünlerini piyasaya süren suç gruplarına çalışma yapıldı. Elbette ki bunlar yakalanıyorlar, ama bunları piyasaya süren suç grupları kimlerdir diye Kaçakçılık ve organize suçlarla mücadele daire başkanlığımızın başkanlığında tüm illerde bu suç gruplarına yönelik bir çalışma yapılmış ve yaklaşık 8 suç grubu tespit edilmiş ve bu sabah itibariyle bu 8 suç grubuna ve birlikte çalıştığı şahıslara yönelik 615 adreste arama kararı alınmış, ortak koordinasyon içerisinde 214 şahsın gözaltı kararı verilmiş ve şu anda adreslere eş zamanlı şekilde 7 ilde baskın yapılarak özellikle bu 8 suç grubunun çökertilmesine yönelik bir operasyon planlanmıştır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bu operasyon 6 ay süren takip sonucu ve analizler sonucu gerçekleştirilmiş, 8 suç grubu tespit edilmiş, tedarik ve dağıtım zincirleri de ortaya çıkartılmıştır.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow