hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Son dakika... İşte kesin seçim sonuçlarının açıklanacağı tarih

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, seçimin kesin sonuçlarının 5 Temmuz günü açıklanacağını bildirdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  YSK, Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimi sonuçlarına yapılacak itirazlarla ilgili sürecin tamamlanmasının ardından seçim sonuçlarını 5 Temmuz'da ilan edecek.

  24 Haziran'da yapılan Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimine ilişkin ilk itirazlar seçim günü sandık kurullarına yapıldı. Sandık kurulları yasa gereği bu itirazları derhal karara bağladı.

  Sandık kurulu tutanakları ve kararlarına karşı itirazlar ise ilçe seçim kurullarına yapılacak. İtiraz başvuruları yarın saat 15.00'te sona erecek. İtirazların ilçe seçim kurulları tarafından 28 Haziran saat 17.00'ye kadar karara bağlanması gerekiyor.

  İlçe seçim kurullarının kararlarına ise 29 Haziran saat 17.00'ye kadar itirazda bulunulabilecek. Bu itirazlar ise il seçim kurullarınca, 1 Temmuz saat 17.00'ye kadar karara bağlanacak.

  İl seçim kuruluna ve il birleştirme tutanaklarına karşı ise 4 Temmuz'a kadar YSK'ye itiraz edilecek. YSK aynı gün saat saat 17.00'ye kadar itirazları karara bağlayacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  YSK, kesin seçim sonuçlarını 5 Temmuz'da açıklayacak.

  Anayasa'ya göre, seçim sonucunun YSK tarafından ilanını takip eden üçüncü gün, yani 8 Temmuz'da Türkiye Büyük Millet Meclisi saat 15.00'te kendiliğinden toplanacak.

  Bu toplantıya en yaşlı milletvekili başkanlık edecek. Toplantıda milletvekilleri ant içecek.

  Milletvekillerinin yemin töreninin ardından aynı gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da TBMM'de yemin etmesi bekleniyor. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow