Son dakika... İYİ Parti'de bir haftada ikinci istifa: İstifaların perde arkasında neler var?

Video: Son dakika... İYİ Parti'de bir haftada ikinci istifa: İstifaların perde arkasında neler var?

İYİ Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, partisinden istifa ettiğini bildirdi. İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal da geçtiğimiz günlerde partisinden istifa ettiğini duyurmuştu. CNN Türk Ankara Temsilcis Dicle Canova, İYİ Parti'deki istifalara ilişkin Ankara kulislerindeki son bilgileri aktardı.

Canova'nın istifalara ilişkin aktardığı bilgiler şu şekilde:


Bir hafta içerisinde İYİ Partili iki isim partisinden istifa etti. Başkentte kulisler hareketlendi. Acaba ne oluyor? Millet İttifaki dağılmaya doğru mu gidiyor?


Bu iki istifa ile birlikte bazı iddialar yeniden canlanmaya başladı diyebiliriz. İsmail Ok, yerel seçimde İYİ Parti'nin Balıkesir Belediye başkan adayıydı. CHP, Balıkesir'de aday göstermeyerek Ok'u desteklemişti. O dönemde İsmail Ok'un CHP'lilerle anlaşamadığı, zaman zaman kavgaların yaşandığı bilgileri gündeme gelmişti. Balıkesir'deki seçim başarısızlığı Ok ve CHP tabanı arasındaki uyumun sağlanamamasına bağlanmıştı.


Diğer yandan İYİ Parti'de kongre hazırlıkları başladı. En son Bursa'daydı Meral Akşener. Önümüzdeki hafta da Balıkesir'e gitme planı vardı. Bu plan önden Balıkesir milletvekillerine iletilmiş ama İsmail Ok aranıp, bildirilmemiş vaziyetteydi. Bundan haberdar olduktan sonra, kendisine neden bilgi verilmediği konusunda tepki gösterdiği ifade ediliyor. Hatta o tepkisi Akşener'e kadar ulaşmış. Ve dün öğlen saatlerinde Akşener'in İsmail Ok'a ulaşmaya çalıştığını fakat telefonu kapalı olduğu için konuşamadıklarını belirtiyor İYİ Parti kaynakları. Hatta eşi üzerinden bir not bırakıldı fakat İsmail Ok bir dönüş yapmadı. Sabah saatlerinde de istifasını kamuoyu ile paylaştı.


Bir önceki istifa; Tuba Vural. Antalya Milletvekili Vural'ın iki ilçedeki üye yazına ilişkin Genel Merkezi'n talimatına uymadığı ve bu nedenle disiplin süreci başlatılmasına tepki göstererek istifa ettiği belirtiliyor.


Her iki isimde istifa gerekçelerinde partiye dönük ve İYİ Parti'nin CHP'yle olan iş birliklerine vurgu yapmaları dikkat çekici. Tuba Vural, "Parti'de umut kalmadı" ifadesini kullanmıştı. İsmail Ok da bugün yaptığı açıklamada CHP ve HDP üzerinden İYİ Parti'ye yüklendi. İYİ Parti kaynaklarına sorduğumuzda bu istifalar bir çeşit bahane. Bir taraftan da bu istifalar organize değil diyor İYİ Parti kaynakları.


MHP'YE Mİ GEÇECEKLER?


Bu iki isim başka bir partiye geçmek üzere mi istifa etti? Şimdi Ankara'da bunlar konuşuluyor. MHP'li bir kaynakla konuştuğumda "İYİ Parti'nin dağılacağını biz hep savunduk. Şimdi bu gerçekleşiyor" ifadesini kullandı. MHP'li kaynaklar, istifa eden vekillerin HDP ile olan ilişkiyi kaldıramadıkları yorumunda bulundu. MHP'li kaynak, "Ne Davutoğlu ne Babacan onları kurtaramayacak" şeklinde iddialı konuştu.


MHP'li kaynak istifa eden iki ismin MHP'ye katılma talebi olmasında değerlendirme yapılabileceğini ifade etti. Anladığımız kadarıyla MHP, eğer iki isim partiye katılmak isterse bu düşünceye sıcak bakıyor. Bahçeli'nin bugün yakın bir kurmayına "Bu hafta siyaset sıcak geçecek" dediği belirtiliyor.


İSMAİL OK'TAN İSTİFA AÇIKLAMASI


İsmail Ok, yaptığı yazılı açıklamada, İYİ Parti'nin, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucu değerlerini benimseyen, bütün vatandaşları hiçbir ayrım yapmadan kucaklayan milli bir parti olarak kurulduğunu, ancak iddialarının çok kısa bir zamanda yerle bir olduğunu, hayallerinin yıkıldığını belirtti. 


Soros vakıflarında görev yapanların Başkanlık Divanında en hassas görevlere getirildiğini, Genel Başkan Meral Akşener'in durumu bilmesine rağmen bu kişilerin en hassas birimlerde görevlendirilmesinde bir sakınca görmediğini ifade eden Ok, şunları kaydetti:


"Bu olay şahsımda şok etkisi yaratmış, Eylül 2019'da yaptığım yazılı basın açıklaması ile özellikle Genel Merkez Yönetimini de bu konuda eleştirmişimdir. İlk fırsatta Genel Başkanımız ile bire bir yaptığım görüşmede bu uygulamadan dolayı artık partimizin siyasi faaliyetlerine katılmayacağımı ama partiye de zarar vermeyeceğimi ifade ettim. Haliyle siyasi çalışmalarıma seçim bölgemde de son verdim. Partimizin zarar görmemesi adına bu ayrıntıları paylaşmadığım partili arkadaşlarımın yerelde hiçbir siyasi çalışma yapmadığım ve onları yalnız bıraktığım için haklı olarak bana kırıldıklarını da biliyorum. Partimiz yetkili kurulları, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kurucusu olmasından benim de gurur duyduğum CHP ile seçim iş birliği kararı aldı. İptal edilen İstanbul seçimlerinden sonra üç hafta Sayın İmamoğlu'na destek vermek için İstanbul'a gittim. Sayın İmamoğlu seçimden hemen sonra sanki yapacak hiçbir işi kalmamış gibi hemen HDP'li belediyeleri ve yine ilk yurt dışı gezisinde de PKK'lı Ahmet Kaya'nın mezarını ziyaret etmiştir. Dahası, başkan eşleri ve ihanet sürecinin akil adamlarından Kadir İnanır ile birlikte PKK sevicisi Demirtaş'ın yazdığı kitaptan sergilenen tiyatroyu seyretmeye gitmişlerdir. Bütün bunlar artık ortağımız CHP'nin HDP ile adı konulmamış bir ortaklık yaptığının meydana dökülmesidir."


Ok, parti yönetimi ile yaptığı görüşmelerde bu durumu kabullenemeyeceğini söylediğini, ancak en yetkili ağızdan bu iş birliğinin aynen devam edeceğinin belirtildiğini aktardı.  


Parti politikaları ile kendi düşüncelerinin tamamen ters düştüğünü gördüğünü vurgulayan Ok, "Bu durumun devam ettirilmesi hem kurucusu olduğum partime hem de şahsıma zarar vermeye başlamıştır. Üzücü olsa da artık ayrılık daha hayırlı olacaktır. İYİ Parti'deki bütün görevlerimden istifa ettiğimi saygıyla kamuoyuna ilan ediyorum." ifadesini kullandı.


İsmail Ok, bundan sonra milletvekili adayı olmayacağını açıklayarak, "Ne memleketimizin şu an yaşadığı ve yaşanmakta olduğu sıkıntı ve acıların baş müsebbiplerinden olan Sayın Davutoğlu'nun kurduğu parti ile ne de Sayın Babacan'ın kuracağı parti ile zerre ilişkim söz konusu olamaz." değerlendirmesinde bulundu.
 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS