hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Son dakika: Kılıçdaroğlu: 15 Temmuz kontrollü darbe girişimidir

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TV genel yayın yönetmenleriyle bir araya geldiği toplantıda gündemdeki konularla ilgili konuştu. CHP lideri toplantıda, '15 Temmuz kontrollü darbe girişimidir' ifadesini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İstanbul'da TV yöneticileriyle biraraya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ByLockçu vekillerin açıklanmasını istedi. 15 Temmuz darbe girişiminin 'siyasi ayağının neden açığa çıkarılmadığı' sorusunu yineleyen Kılıçdaroğlu "AK Parti içinde 120-180 kadar FETÖ'yle bağlantılı ya da ByLockçu milletvekili var, bunları açıklasınlar" çağrısında bulundu.

  'Kılıçdaroğlu’na salon verilmedi'

  Bu milletvekillerinin listesinin hükümette olduğunu ancak ısrarla açıklanmadığını belirten Kılıçdardoğlu, "Savcılıklara bu isimler seçilerek gönderiliyor, suçluyu korumak suçtur. Gizleniyorsa hangi gerekçeyle gizleniyor. Bunun açıklanması lazım. Kendi içlerindeki ByLock'çuları saklıyorlar bu nedenle gizliyorlar. Bank Asya'nın önünden geçeni bile tutuklarken FETÖ'cü diye ByLock kullanan bu isimlerin bu milletvekillerinin korunması kabul edilemez. Binali Yıldırım'ın listeleri elinde tutan güvenlik birimlerini arayıp bu listeleri bana getirin demesi gerekir" dedi. "Sizde bir liste var mı" sorusuna ise Kılıçdaroğlu, "Bu konuda herhangi bir yorum yapmak istemiyorum" yanıtını verdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  'Önceden haberleri vardı'

  "Siz bu listeleri saklıyorsanız insanın aklına 15 Temmuz'un kontrollü bir darbe olduğu akla geliyor" yorumunda bulunan Kılıçdaroğlu, "9.30'da darbe mi olur diye sordum? ben kendilerine. Onlar da önceden deşifre oldular ifadelerini kullandılar. Demek ki bu onların önceden bu darbeden haberleri olduğu anlamına geliyor. Ayrıca FETÖ'cülerin ifadeleri de kontrollü darbe olduğu kanısını güçlendiriyor" diye konuştu.

  Kemal Kılıçdaroğlu: 'Kontrolsüz güç felaket getirir'

  Özel bir dosya hazırladım

  Kılıçdaroğlu, "Hangi ifadeler bu kanınızı güçlendirdi?" sorusuna "Onla ilgili özel bir dosya hazırladım. Daha sonra bu özel dosyaları aktarabileceğim bir toplantı yapabilirim. Bugünün konusu bu değil. Biz ayrıntılı olarak referandum konuşalım" yanıtını verdi.

  'Adil Öksüz'ü ben telaffuz ettim'

  "Biz Adil Öksüz adını dile getirmeden önce kimse bu ismi dile getirmedi" diyen Kılıçdaroğlu, "Adil Öksüz'ün kullandığı GPS cihazı hangi devlet kurumu tarafından ithal edilmiştir bu açıklanmalı" çağrısı yaptı.

  'Ciddi bir gizli hayır'cı kitle var'

  Referandum konusuna da değinen Kılıçdaroğlu, anket yaptırmadıklarını alandan izlenim edindiklerini ifade ederek, şu değerlendirmeleri yaptı:

  "Ciddi bir gizli 'hayır'cı kitle var. Bu kitle baskılar nedeniyle evet oyu vereceğini açıklıyor ama sandığa gittiğinde hayır oyu verecek. Sonuçta bir anayasa değişikliği oylanacak seçim değil. Seçmenlerin buna göre oy vermesini istiyorum. Bir partinin mutfağında hazırlanan bir anayasa toplumun anayasası olamaz. Kanaatim hayır çıkacağı yönünde. 15 yıldır tek parti iktidarı var. Hiçbir engel yok neyi yapamıyorlar ki başkanlık sistemi geldiğinde yapacaklar. Sonuçta 2.5 yıldır fiili başkanlık sistemi devam ediyor. Zaten Türkiye'de doğru düzgün bir tablo yok. Çift başlılık olduğu iddiası gerçeği yansıtmıyor. Bu tam bir aldatmaca. Asıl cumhurbaşkanlığı sistemi gelirse çift başlılık olacak. İl başkanını da valiyi de cumhurbaşkanı atayacak. Hem partisinin genel başkanı hem de cumhurbaşkanı olacak. Bürokrasi ve siyaset aynı kişi tarafından şekillendirilecek, bizim bunu kabul etmemiz mümkün değil.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow