Son Dakika: Maraş'ın açılmasına tepkiler | Video

Son Dakika: Maraş'ın açılmasına tepkiler | Video

Kapalı Maraş'ın sahil bölümünün bir kısmı halkın kullanımına açılmasına Rum kesimi ve Yunanistan’dan tepki geldi. "bu adım yasadışı" denildi. Rusya da kararı "endişe verici ve kabul edilemez" bulduğunu açıkladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kapalı Maraş'ın sahil bölümünün bir kısmı halkın kullanımına açılmasına Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis bu sözlerle tepki verdi. Yunan hükümet sözcüsü Stelyos Peças da, Türkiye’nin geri adım atmaması halinde bu konuyu 15-16 Ekim’deki AB Zirvesi’ne getireceklerini açıkladı.

Sözcü ayrıca, Maraş sahilinin açılmasının, “BM güvenlik konseyi kararlarını ihlal eden ve son ab zirvesi sonuçlarına ters düşen tahrikçi bir hareket” olduğunu da ileri sürdü.

Kıbrıs Rum kesimi Lideri Nikos Anastasiadis de Maraş'ın kısmen açılmasını yasadışı olarak niteledi. Bu adım "birleşmiş milletler güvenlik konseyinin kararlarının ve uluslararası hukukun açık ihlalidir" dedi.

Rusya'dan da tepki geldi

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Maraş’ın açılmasının ciddi endişe verici ve kabul edilemez olduğu belirtildi.

Açıklamada ayrıca Birleşmiş Milletler Güvenlik konseyinin daha önce aldığı kararları ihlal eden tek taraflı bu tür adımların Kıbrıs sorunu konusundaki müzakere sürecinin yeniden başlatılması yönünde yeni zorluklar oluşturduğu ifade edildi.

Bu açıklamalar öncesinde BM Sözcüsü Stephane Dujarric de kararla ilgili değerlendirmede bulunup konuyla ilgili olarak birleşmiş milletler güvenlik konseyinin toplanacağını duyurmuştu.