hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Son dakika... Muhalefetteki 4 parti ittifak yapacak

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  4 muhalefet partisi ittifak üzerinde anlaştı. CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti, ittifak yapma kararı aldı. İttifakın protokolü perşembe günü saat 15:00'da genel başkanlar tarafından açıklanacak. Ayrıca CHP grubu yine perşembe günü saat 11:00'da cumhurbaşkanı adayı konusunda grup kararı almak için toplanacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Parlamenter sistem ve adalet vurgusu var

  Muhalefette ittifak arayışları tamamlandı, 4 parti milletvekili seçimleri için anlaştı. CNN TÜRK'ten Ünal Kaya'nın haberine göre; CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti temsilcileri dün akşam saatlerinde bir araya geldi. Görüşmede, 4'lü ittifak için tam mutabakat sağlandı. 6 Mayıs'a kadar Yüksek Seçim Kurulu'na bildirilmesi gereken ittifak protokolüne son şekli de verildi. Buna göre, protokolde parlamenter sistem ve adalet vurgusu yer aldı. İttifaka neden ihtiyaç duyulduğu ve neyi hedeflediği anlatıldı.

  Kılıçdaroğlu'ndan Baykal'a 'aday' ziyareti

  İttifakın adı ne olacak?

  Görüşmede ittifakın adı da değerlendirildi, iki isim belirlendi. Ancak ittifakın adına liderlerin karar vereceği öğrenildi. O isimlerden birinin "demokrasi ittifakı" olduğu belirtiliyor. İttifakın resmi açıklaması ise perşembe günü saat 15:00'da yapılacak. 4 partinin genel başkanının ortak açıklama ile duyuracağı ittifakın adı da o sırada açıklanacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  4 parti ifttifakının oy oranını açıkladı

  8 partinin 4'ünün seçimlere birlikte girmesi kesinleşti

  Bu karar sonrasında, Cumhur İttifakı dışında yer alan 8 partinin 4'ünün seçimlere birlikte girmesi kesinleşti. HDP, Vatan Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi ve Hüda-Par'ın ise şimdilik seçimlere tek başına girmeleri bekleniyor.

  CHP'de Alper Taş ve Abdülatif Şener ismi gündemde

  Bu arada, CHP'nin ÖDP Genel Başkanı Alper Taş'ı ise kabul etmesi durumunda listesinden aday göstererek ittifakın daha geniş bir tabana yayılmasını amaçladığı öğrenildi. Bu kapsamda milletvekili listesinde yer verilecek bir diğer ismin Abdülatif Şener olabileceği konuşuluyor. Şener'in İstanbul ya da Düzce'den aday yapılabileceği konuşuluyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow