Son dakika... Sağlık Bakanı Koca'dan yeni koronavirüs açıklaması

Video: Son dakika... Sağlık Bakanı Koca'dan yeni koronavirüs açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca AA Editör Masası'nda koronavirüse ilişkin açıklamalarda bulundu.

İşte Bakan Koca'nın açıklamasından öne çıkanlar;


Şu ana kadar Tükriye'de koronavirüs vakasına rastlanmadı ancak bu rastlanmayacağı anlamına gelmez. Dünyada hızla yayılıyor.


Biz bu süreçte İranlı hiç kimseyi almıyoruz. 


Bu süreçte uçakta Kum geçmişi ve teması olanların olmaması gerekiyor. Havada iken bu süreçte varlığının bilinmesi, 4 kişinin soğuk algınlığı bulgularının bulunması sebebiyle riski minimalize etmek için karantinaya almamız gerektiğine karar verdik. Dolayısıyla bu endişeden dolayı ve hassasiyetimizden dolayı rotası İstanbul olan uçağı Ankara'ya çevirdik.  Uçağı niye Ankara'ya çevirdik? Daha önce geçmişte hastane hazırdı, İstanbul'da hazır olan hastaneler var. Daha önce de personelin deneyiminin varlığı Ankara'yı daha uygun gördük. 


Bu salgının her geçen gün ülkelere giderek yayıldığı dün Çin dışında 33 ülkede görüldüğü ve her gün artış durumu söz konusuydu. 


Sonuçta giderek dünyaya yayılıyor, daha da önemlisi sınır komşumuz İran'da çok ciddi bir salgının başlamış olması söz konusu. Biz her türlü çabayı sarf ediyoruz. Biz bunu önlemeye çalışıyoruz ancak olmayacağı anlamına da gelmiyor. Biz her türlü önlemimizi alıyoruz, hazırız. Sağlık personelimizin yetiştirildiği, eğitildiği merkezler oluşturduk. Bu salgının Türkiye'ye girişini ne kadar geciktirebilirsek, bu süreçte ne kadar az etkilenebilir ülke olursak bizim için başarı olur.


Dünya Sağlık Örgütü acil durum ilan etmeden iki hafta önce önlem almaya başladık. Biz hızla Bilim Kurulu oluşturduk,Oluştururken de ülkenin birikimini kullandık. Hacettepe, Ankara Tıp Fakültesi, Gazi, Çapa Tıp gibi yerlerde yetkin kimler varsa, nerede durduğuna bakmaksızın bir Bilim Kurulu oluşturduk. Peki bunlar ne yaptı? Bir hafta sonu kapanarak, dünyada yayınlanmamış olan; sağlık çalışanlarının nasıl davranması gerektiğini belirten bir rehber yayınlandı ve biz bunu tüm çalışanlara ulaştırdık. Hangi hastanelerin referans hastane kabul edilip tedavi edileceği dahil olmak üzere çalışmalar yaptık. Sadece termal kamera ile takip ediyorsunuz diyebilirler ancak biz Dünya Sağlık Örgütü'nün 'acil durum' ilanından önce önlemlerimizi almaya başladık.


Çin'e uğrayan herkesi 14 gün gözetim altında tutuyoruz. Dün de biliyorsunuz böyle durumlarımız oldu. Tüm birimlerle yakın iş birliği içinde çalışarak sağlık taramaları yapılıyor, sadece termal kamera değil. Her türlü önlemi alıyoruz. Uçakta herkese broşürü veriyoruz. En ufak klinik bulguda kime nasıl müracaat edilmesi gerektiğini de kişilere belirtiyoruz.


İran'la ilgili, sınırı biz Pazar günü kapattık. Ancak Pazar günü öncesinde de, Kum ve Meşhed geçmişi olan kim varsa karantinaya almaya başladık. Türk vatandaşı olmayan her birini de sağlık kontrolünden geçirdik, şüphe durumunda almadık. Mesela bu süreçten önce kapatılmadan da önce 28 kişiyi geri gönderdik.


Risk kapıya geldi dolayısıyla süreç çok önemli. Bölgemizde sınırlarımızda risk artıyor. Bizim sınırlarımızdan geçişleri kontrol altına almamız gerekiyor. İran'a açılan 4 sınır kapısını kapattık.


İran'dan bu süreçte gelenler oluyor. Kum'dan gelen herkesi karantinaya alıyoruz. Artık bu süreçte ülkeye girişlerini önlemek istiyoruz. Türk vatandaşlarımızı sahipsiz bırakmıyoruz, elimizden geleni yapıyoruz ancak Türkiye'deki vatandaşlarımızı da korumak durumundayız. 


Dün gece itibariyle tamamen yasakladık. Hiç kimse alınmadı. Kum ve Meşhed geçmişi olanları 14 gün sınır ve sınıra yakın bölgede tutmak, ülke içine almamak yeni yaklaşımımız. Bu süreçte özellikle sınırda sahra hastaneleri kurulacak.


Vatandaşlarımız rahat olsun biz bilim kurulumuz, uzman isimlerimiz, bakanlıklarımız dahil olmak üzere önlemlerimizi alıyoruz. Biz virüsün ülkeye girmesini önleme çabasındayız. Dünkü uçak olayı bir hassasiyetin sonucu.


Biz bir uçağı Türk vatandaşı olmadığı için biz indirmedik ve sonunda uçağı başka bir Avrupa ülkesine indirdik. Ama uçak THY uçağıydı. Peki oradaki THY personelini ne yaptık? Durumu riske etmek istemedik, siz orada 14 gün gözetimde kalın dedik. Çünkü riske etmek istemiyoruz.


Bugün itibariyle İran'dan gelen hiçbir yolcumuzun sonuçlarının pozitif olmadığını, hepsinin negatif olduğunu çok rahat söyleyebiliriz.Yolcuların ilk testlerinde virüs bulgusu yok. Ancak belli aralıklarla klinik takipleri yapılacak artı ateş ve benzeri durumları kontrol ediliyor olacak. Her biri ayrı odada, tek kullanımlık malzemeler kullanılıyor, çünkü özellikle sağlık personelimizin korunmaya alınması gerekiyor, bu şekilde sürdürüyoruz. İlk testleri pozitif değil. Ancak sonraki risk durumu için her hastaya risk analizi yapılıyor. Buna bağlı 14 gün gözlem altında bulunulacak. 


Koronavirüs vakalarının gizlendiği iddiasında ise tedavi zincirini bırakıp, "Sonucunuz negatif, gidebilirsiniz" mi denecek? Böyle bir şey olabilir mi? Ayrıca siz bir şeyi Dünya Sağlık Örgütü'nden gizleyebilir misiniz? Böyle bir şey olabilir mi?
 
Bu hastalık aynı grip gibi bulaşıyor. Grip olanların mutlaka maske kullanması gerektiğini öneriyoruz. Herkes maske takmayabilir ancak grip durumu olanlar risk almamak açısından kullanmalı.  Kalabalık ortamlara çok girilmemesi önemli. Evde bulunanlar evi havalandırmalı. Bu süreçte kişisel hijyen ve el temizliği çok önemli. 


Sonuçta bize de bulaşma riski var çünkü komşularımızda büyük bir salgın var. Eninde sonunda bize de gelebilir demiyorum, ama bize de gelme durumu her an olabilir. Çünkü komşumuz İran'da ciddi bir salgın var. Ülke bu anlamda risk altında. Ama tüm önlemlerimizi alma gayretindeyiz.  Bizim de bu süreçte yaptığımız riski önlemek. Olabilir mi? Olabilir. Olduğunda da her türlü hazırlığımızın olduğunu, tedbirlerimizi almış olduğumuzu belirtmek isterim. Dün geceden itibaren sınırda da tekrar ediyorum sahra hastaneleri kurulmasını kararlaştırdık.


Son olarak söylemek isterim. İranlıları asla sınıra almıyoruz. Türk vatandaşları ise gözetim altına alıyoruz. Çin'den gelenler başka ülke üzerinden gelebiliyor. Biz bu durumda da bu kişileri gözlem altına alıyoruz. Örneğin başka ülkeden gelen , sınırdan geçen 8 kişiyi gözlem altına aldık.


İşe çalışmak için gelen Çinli çalışanlar var. Biz bu konuda da önlemimizi aldık ve bu kişileri gözlem altında tuttuktan sonra aldık. Sınırdan içeri girilmemesi için gayret içindeyiz.


Virüsün bilinmezlikleri var ve her geçen gün bu konuyla ilgili bilgi akışı oluyor. Virüsün sıcak ortamlarda ömrünün az olduğunu biliyoruz. Bu yüzden sıcaklıkların artması ile virüsün yaygınlığının azalacağını ön görüyoruz. Bu yüzden virüsün ülkemize yayılma sürecini ne kadar önleyebilirsek, o kadar iyi. 


Kontrollü olduğu ve karantina altına alınmasına gerek olmadığını ifade ettiler ama biz kaygılıyız. Bu süreçte de sayın cumhurbaşkanımız süreci yakından takip ediyor. Dün Azerbaycan'da olmasına rağmen kendileri ile görüştüm. Bu anlamda Bilim Kurulu'na alınması gereken önlemlerin alınması  konusunda talimatları oldu. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS