Son dakika: "Sınav erken bitirildi" iddiası | Video

Video: Son dakika: "Sınav erken bitirildi" iddiası | Video

İstanbul Küçükçekmece’de aynı sınıfta sınava giren 12 öğrencinin sınavdan yarım saat erken çıkarıldı iddialarına ilişkin ÖSYM inceleme başlattı. Açıklamada "iddia edildiği gibi bir durum var ise adaylar mağdur edilmeyecek dendi.

12 öğrencinin üniversite sınavından yarım saat erken çıkarıldığı iddia edildi. ÖSYM konuya ilişkin inceleme başlattı. 2,5 milyon öğrenci hafta sonu üniversite sınavına girdi. Cumartesi günü yapılan ilk oturum, temel yeterlilik sınavıydı. 10:30'da başlayan sınavın 13'te bitmesi gerekiyordu.

Ancak iddiaya göre İstanbul Küçükçekmece’deki Eşref Bitlis Anadolu Lisesi’nde, aynı sınıfta sınava giren 12 öğrenciye 'sınav süreniz bitti' dendi. Sınav bitim süresinden yarım saat erken, yani 12:30'da sınıftan çıkarıldılar.

Sebebi gözetmenin sınav süresinin bu yıla özel 135 dakika yerine, 30 dakika ek süre verilerek 165 dakikaya çıkarıldığını bilmemesiydi. Yapılan hata, sınava saatle girilmesi yasak olduğundan fark edilmedi.

Öğrenciler dışarı çıkıp ailelerinin yanına gidince durumu fark ettiler. Bazı öğrenciler okul kapısına geri döndü. İçeri girip sınava devam etmek istedi. İçeri alınmayınca görevlilerle aralarında tartışma çıktı.

Bazı öğrenciler olayı sosyal medyada paylaşıp mağduriyetlerinin giderilmesini istedi. ÖSYM konuya ilişkin yaptığı açıklamada "sınavla ilgili tüm tutanalar, dilekçeler kuruma ulaşıp incelendikten sonra iddia edildiği gibi bir durum var ise adaylar mağdur edilmeyecek, çözüm üretilecek" dendi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS